Poljoprivredna proizvodnja u Srbiji i klimatske promene

Milan Petrović avatar

Zbog ekstremnih suša, srpska poljoprivreda već treću godinu zaredom beleži loše rezultate, što će se negativno odraziti na ukupni privredni rast. Iako je Institut za razvoj veštačke inteligencije pokrenut, problemi sa kanalima za navodnjavanje i dalje se javljaju kao prethodnih decenija. Prema Popisu poljoprivrede 2023, tek 8,3% korišćenog poljoprivrednog zemljišta u Srbiji je navodnjavano, što doprinosi lošim rezultatima poljoprivrede ove godine.

Izrazita suša tokom leta, koja je već dve prethodne godine bila uzrok loših rezultata u poljoprivredi, predstavlja jedan od glavnih faktora za loše performanse ove godine. Ministarstvo poljoprivrede izveštava da je poljoprivredna grana podbacila u većini ekonomskih pokazatelja u 2023. godini. Uvoz poljoprivrednih proizvoda je bio upola veći od petogodišnjeg proseka, što je dodatno opteretilo potrošače, posebno zbog skupljanja povrća za više od 40%.

Iako se udeo primarnih poljoprivrednih proizvoda u izvozu smanjio za 7% u korist prerađevina, primarna poljoprivredna proizvodnja i dalje čini više od 60% izvoza agrarnog sektora. Vrednost izvoza primarnih poljoprivrednih proizvoda u 2023. godini je pala za skoro 13% u odnosu na prethodnu godinu. Maline su i dalje prednjačile u izvozu, dok je zabeležen pad u izvozu žitarica.

Stočarska proizvodnja je takođe nastavila da se smanjuje tokom 2023. godine, sa drastičnim padom broja svinja za petinu. Proizvodnja mesa je opala, ali je porasla u ovčarstvu. Poljoprivredna proizvodnja je porasla za 8,7% statistički, zahvaljujući povećanju biljne proizvodnje, dok je stočarska proizvodnja smanjena.

Suša je najviše naštetila kukuruzu i industrijskim biljkama, sa očekivanim padom proizvodnje za petinu u 2023. godini. Iako poljoprivreda beleži suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni, očekuje se loša godina za poljoprivredu zbog posledica suše. Institut za razvoj veštačke inteligencije možda može ponuditi rešenje za poboljšanje navodnjavanja i povećanje produktivnosti u poljoprivredi.

Milan Petrović avatar