Pomeranje sata još jedna žrtva klimatskih promena

Milan Petrović avatar

U današnje vreme, precizno računanje vremena postiže se korišćenjem oko 400 atomskih satova širom sveta. Koordinisano univerzalno vreme (UTC) je složena kalkulacija koju izvodi Međunarodni biro za težine i mere kako bi se održala u skladu sa rotacijom planete Zemlje. Postoji pravilo da razlika između atomskog vremena i rotacije Zemlje ne sme biti veća od jedne sekunde, pa se dodaje „prestupna“ sekunda kada je potrebno.

Od 1972. godine, čuvari vremena su dodali sekundu na UTC 27 puta. Međutim, postoji rasprava o tome da bi u budućnosti možda bilo potrebno oduzeti sekundu, što se naziva negativna „prestupna“ sekunda. To bi moglo izazvati poteškoće u svetu koji se oslanja na tačno vreme, kao što su prekidi u radu kompjutera ili poteškoće u vazdušnom saobraćaju. Ipak, novo istraživanje sugeriše da su klimatske promene možda odložile potrebu za negativnom „prestupnom“ sekundom.

Klimatolog Dankan Egnju navodi da je topljenje leda na Arktiku prouzrokovalo usporavanje rotacije Zemlje. Ovo usporavanje znači da ako bi bila potrebna negativna „prestupna“ sekunda, to možda neće biti neophodno pre 2029. godine. Iako ovo može delovati kao pozitivan efekat, Egnju ističe da je važno sagledati i negativne efekte klimatskih promena, kao što su podizanje nivoa mora.

Geofizičar Džefri Park sa Univerziteta Jejl potvrđuje da klimatske promene utiču na rotaciju Zemlje i naglašava da su ove promene male, ali merljive. Zbog poremećaja koje ovo može izazvati, globalne vremenske vlasti su odložile odluku o negativnim „prestupnim“ sekundama do posle 2035. Godine. Očekuje se da će se razgovori o ovom pitanju voditi na generalnoj konferenciji 2026. godine.

Sve ove informacije ukazuju na to koliko su klimatske promene važne i koliko mogu uticati na osnovne karakteristike naše planete. Rotacija Zemlje, koja deluje kao stabilna i neupitna pojava, zapravo može biti podložna promenama usled topljenja leda i drugih faktora. Važno je pažljivo pratiti ove promene i njihov uticaj na našu svakodnevicu, uključujući i način na koji merimo vreme.

U svetu koji se oslanja na tačno vreme, poput vazdušnog saobraćaja, komunikacija i tehnologije, čak i najmanje promene u rotaciji Zemlje mogu imati značajan uticaj. Zato je važno da se globalne institucije i naučnici bave ovim pitanjem kako bismo mogli da predvidimo buduće promene i adekvatno ih rešimo. Klimatske promene su kompleksne i neizbežne, ali je važno da se posvetimo njihovom proučavanju i reakciji kako bi zaštitili našu planetu i naš način života.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: