Tokom molitvenog pomena i obeležavanja Svetog Nikole u Carigradskoj patrijaršiji, patrijarh Vartolomej je izrazio nameru da pojača napore ka uspostavljanju zajedničkog proslavljanja Vaskrsa između pravoslavne i Rimokatoličke crkve. U hramu Svetog Nikole u Dživaliju, gde je služena Sveta Liturgija, patrijarh je istakao istorijski značaj ovog hrama u odnosima između dve crkve. Njegovo prisustvo u ovom hramu poslalo je snažnu poruku dijaloga i pomirenja.
Patrijarh je podsetio na izjavu svog prethodnika, patrijarha Atinagore, o približavanju Rimokatoličkoj crkvi i njegov istorijski susret sa papom Pavlom VI u Jerusalimu 1964. godine. Takođe je istakao značajne događaje poput posete pape Franje Carigradu 2014. godine, povodom pedesete godišnjice tog susreta. Posebnu pažnju je posvetio predstojećoj poseti pape Franje u maju 2025. godine, povodom 1700. godišnjice Prvog vaseljenskog sabora u Nikeji, naglašavajući da ova godišnjica pruža priliku za unapređenje jedinstva među hrišćanskim crkvama.
Patrijarh je istakao da poklapanje datuma Vaskrsa 2025. godine za Istok i Zapad pruža ‘zlatnu priliku’ za zajedničko proslavljanje, što može biti odlučujući korak ka ostvarenju jedinstva. On je objasnio da se pitanje zajedničkog proslavljanja Vaskrsa zasniva na drevnim crkvenim kanonima koji propisuju način izračunavanja datuma. Patrijarh je izrazio optimizam da je jedinstvo moguće uz uzajamno poštovanje i spremnost za saradnju.
Njegova beseda je izazvala snažan odjek u zajednici Dživalija, predstavljajući poruku nade i izazova za savremeno hrišćanstvo. Iako inicijativa izaziva oprečne reakcije među pravoslavnim crkvama, praznovanje Svetog Nikole pružilo je idealan okvir za obnovu ovog poduhvata. Patrijarh je zaključio svoje obraćanje izražavajući optimizam da je jedinstvo moguće putem dijaloga i uzajamnog razumevanja.
Inicijativa za istovremeno slavlje Vaskrsa između pravoslavnih i katoličkih crkava izazvala je ozbiljne rasprave o očuvanju tradicije i mogućim posledicama na verski identitet pravoslavnih vernika. Dok Carigradska patrijaršija vidi priliku za približavanje, ostale pomesne pravoslavne crkve upozoravaju na moguće narušavanje duhovnog identiteta. Episkop bihaćko-petrovački je izrazio zabrinutost zbog mogućih posledica ovakvog koraka, dok su patrijarsi širom pravoslavnog sveta poslali reči podrške i molitve za žrtve nesreće u Srbiji.
U međuvremenu, carigradski patrijarh nije uputio saučešće Srbiji zbog poplava, što je izazvalo pitanja o bratskoj bliskosti. Mitropolit zaporoški i melitopoljski je osvetlio planove ukrajinskih vlasti koji vode ka uništenju Ukrajinske pravoslavne crkve i njenom spajanju sa Ukrajinskom grkokatoličkom crkvom, otkrivajući širu strategiju koju predvode papa Franja i carigradski patrijarh Vartolomej.
Na praznik Svetog Andreja, papinska delegacija je obnovila duh ekumenskog dijaloga sa carigradskim patrijarhom. Inicijativa za zajedničko praznovanje Vaskrsa između pravoslavnih i rimokatolika izazvala je raspravu o očuvanju pravoslavne tradicije i mogućim posledicama na verski identitet. Dok patrijarh Vartolomej vidi priliku za jedinstvo, ostale pravoslavne crkve izražavaju zabrinutost zbog mogućeg narušavanja duhovnog identiteta.