Ponovo u Kini?! Naučnici otkrili novi korona virus, moguća je pandemija?

Milan Petrović avatar

Tim kineskih naučnika otkrio je novi korona virus kod slepih miševa, što može predstavljati potencijalni rizik od prenošenja sa životinja na ljude. Ipak, rizik od pojave ovog virusa u ljudskoj populaciji ne bi trebalo preuveličavati, izvestio je hongkonški list „Saut čajna morning post“.

Studiju su sproveli istraživači sa Akademije nauka u Guangdžou, Univerziteta u Vuhanu i Instituta za virusologiju u Vuhanu, pod vođstvom virusologa Ši Dženglija. Istraživanje je obavljeno u laboratoriji u gradu Guangdžou, u kineskoj južnoj provinciji Guangdong. Tokom istraživanja, naučnici su identifikovali novu varijantu virusa pod nazivom HKU5 kod japanskog slepog miša u Hong Kongu. Ovaj virus pripada porodici merbekovirusa, koja uključuje i virus koji izaziva bliskoistočni respiratorni sindrom (MERS).

Prema rečima istraživača, identifikovani virus ima sposobnost da se veže za humani enzim koji konvertuje angiotenzin (ACE2), koji je isti receptor koji koristi virus Sars-CoV-2, uzročnik kovida-19, za infekciju ljudskih ćelija. U njihovom radu, objavljenom u stručnom časopisu „Sel“, naučnici navode: „Izveštavamo o otkriću i izolaciji različite loze (loze dva) HKU5-CoV koja može da koristi ne samo ACE2 slepih miševa, već i ljudske ACE2 i razne ortologe ACE2 kod drugih sisavaca.“

Istraživači su takođe upozorili da merbekovirusi slepih miševa predstavljaju visok rizik od širenja na ljude, bilo direktnim prenosom ili preko posrednih domaćina. Veruju da se HKU5-CoV-2 može vezati za ACE2 receptore ne samo kod ljudi, već i kod mnogih drugih vrsta, koje bi mogle delovati kao posredni domaćini i preneti virus na ljude.

Naučnici su dodatno naglasili potrebu za pažljivijim praćenjem ovog virusa, uz napomenu da je njegova sposobnost prenošenja „značajno niža“ u poređenju sa virusom kovida-19. U tom smislu, oni smatraju da „rizik od pojave HKU5-CoV-2 u ljudskoj populaciji ne treba preuveličavati“.

Ovo otkriće dolazi usred sve većih strahovanja od novih sojeva virusa, koji bi mogli izazvati nove pandemije, s obzirom na to da je COVID-19 pokazao koliko brzo virusi mogu da se šire između ljudi. Naučnici pozivaju na oprez, ali i na razumevanje da ne treba stvarati paniku bez valjanih dokaza o riziku.

Iako je važno pratiti evoluciju ovih virusa i njihovu interakciju sa ljudskim organizmima, takođe je ključno da se javnost informiše o realnim rizicima, kako bi se izbegla nepotrebna histerija. U toj svetlosti, istraživači ističu važnost nastavka istraživanja i praćenja potencijalnih zoonotskih virusa, kako bi se bolje razumele njihove karakteristike i načini na koje mogu uticati na ljudsko zdravlje.

Na kraju, naučnici naglašavaju da je važno ostati oprezan i spreman, ali i racionalan u pristupu novim saznanjima o virusima. U svetu gde su pandemije postale deo svakodnevnog života, neophodno je održati ravnotežu između opreza i normalnosti, kako bi se efikasno odgovorilo na moguće pretnje po zdravlje. Pravilno razumevanje i adekvatno reagovanje na naučne otkriće poput ovog može pomoći u očuvanju javnog zdravlja i sprečavanju budućih epidemija.

Milan Petrović avatar