PORTUGALIJA NE ŽELI DA PROPUSTI LITIJUMSKU ŠANSU:Vlada u Lisabonu želi da pokaže EU da je rudarstvo moguće u 21.veku po najvišim standardima

Milan Petrović avatar

KOVAS do Barozo, malo mesto na severu Portugalije, poznato je po svom jedinstvenom sistemu navodnjavanja iz 18. veka, koji je čak stavljen na listu svetskog materijalnog nasleđa od strane Uneska. Međutim, u poslednje vreme, ovo mesto je postalo poznato i po svojim litijumskim resursima, koji su nazvani naftom 21. veka. Dok lokalno stanovništvo protrestvuje izgradnji rudnika, portugalske vlasti odlučno nastavljaju sa projektom, smatrajući ga strateški važnim projektom od vitalnog značaja.

Protekla vlada je izdala dozvole za eksploataciju litijuma na dva mesta u zemlji – u Kovas do Barozu i Montalegreu – a nova vlada, formirana ovog proleća, nastavlja realizaciju projekata. Pozitivna procena uticaja na životnu sredinu projekta Barroso Lithium u severnoj Portugaliji omogućila je britanskoj rudarskoj kompaniji Savannah Resources da započne radove na pripremi završnog tehničkog rešenja za projekat rudnika otvorenog kopa na površini od oko 590 hektara.

Iako se stanovništvo protivi izgradnji rudnika, portugalske vlasti tvrde da će rudnici doneti nova radna mesta i finansijska sredstva kroz naknade tom području. Takođe ističu da će rudnici doprineti povećanju BDP za 2,5 odsto godišnje tokom perioda eksploatacije. Kompanija Savannah Resources tvrdi da dizajn projekta podrazumeva minimalnu štetu za životnu sredinu i da će poljoprivredno zemljište biti očuvano gde god je moguće.

Analogno situaciji u Portugaliji, i u Srbiji je prisutan sličan problem sa litijumskim rudnicima, posebno u dolini Jadra. Međutim, ključna razlika je u tome što bi rudnik litijuma u Srbiji bio podzemni, što bi imao manji uticaj na izgled terena i životnu sredinu u odnosu na površinsku eksploataciju. Rudnici litijuma u Srbiji bi mogli predstavljati pokretač razvoja za proizvodnju električnih vozila i doneti značajan ekonomski potencijal zemlji.

Portugalija i Srbija, kao zemlje sa značajnim litijumskim resursima, imaju potencijal da postanu ključne figure u proizvodnji litijuma u Evropi, što je od velikog značaja s obzirom na potrebu za ovom sirovinom u zelenoj energiji i transportu budućnosti. Očekuje se da će ishod dešavanja u Portugaliji i Srbiji pažljivo pratiti kako lokalne, tako i evropske vlasti i investitori, budući da mogu imati značajan uticaj na ekonomiju i industriju u regionu.

Milan Petrović avatar