Američki novinar Tucker Carlson pozdravio je puštanje Džulijana Asanža iz zatvora danas. Rekao je da je Asanž „dobar čovek, konačno slobodan“ i da se situacija menja. Predsednički kandidat Robert F. Kennedy Mlađi takođe je pozdravio oslobađanje „heroja generacije“, ali je izrazio zabrinutost zbog priznanja krivice koje je Asanž morao da da u zamenu za slobodu. Kennedy je smatrao da je to udarac slobodi medija jer je priznanje krivice za zaveru uspostavilo opasan presedan. Predsednici Meksika, Kolumbije i Kube, Andres Manuel Lopez Obrador, Gustavo Petro i Miguel Diaz-Canel, takođe su pozdravili Asanža izlazak iz zatvora.
Osnivač Vikiliksa, Džulijan Asanž, prihvatio je američki sporazum o priznanju krivice u zamenu za slobodu i odmah napustio Veliku Britaniju. Vikiliks je saopštio da je Asanž napustio britanski zatvor, gde je bio zatvoren 1901. dan, uz kauciju. Asanž je istog dana otputovao u Australiju.
Oslobođenje Džulijana Asanža izazvalo je različite reakcije, sa jedne strane pozdrav za njegovo oslobađanje, ali sa druge strane i zabrinutost za slobodu medija i pravnu pravdu. Nakon što je priznao krivicu za zaveru u razmeni za slobodu, mnogi su izrazili brigu da bi to moglo postaviti opasan presedan za novinarstvo i slobodu izražavanja.
Sporazum o priznanju krivice koji je Asanž prihvatio znači da je morao priznati da je pokušao da dobavi i objavi poverljive informacije o nacionalnoj odbrani. Iako je sada slobodan, ovo priznanje krivice ostavlja pitanja o budućnosti novinarstva i slobodi medija. Mnogi strahuju da bi takvi sporazumi mogli ugroziti slobodu izražavanja i stvoriti presedan za krivično gonjenje novinara širom sveta.
Odlazak Džulijana Asanža u Australiju nakon puštanja iz zatvora takođe je izazvao reakcije, kako pozitivne tako i negativne. Dok su neki pozdravili njegov povratak kući, drugi su izrazili zabrinutost za njegovu sigurnost i moguće dalje pravne posledice.
Sud u Londonu odlučio je da pusti Asanža uz kauciju nakon što je prihvatio sporazum o priznanju krivice. Ovo je okončalo njegov boravak u britanskom zatvoru nakon 1901 dana. Oslobađanje Asanža izazvalo je različite reakcije širom sveta, sa mnogima koji podržavaju njegovu slobodu i istovremeno izražavaju zabrinutost za slobodu medija i novinarstva.
Iako je Asanž sada slobodan, ostaje pitanje kako će ove odluke uticati na budućnost novinarstva i slobodu medija. Mnogi strahuju da bi sporazumi o priznanju krivice mogli postaviti opasne presedane i ugroziti slobodu izražavanja. Važno je pažljivo pratiti razvoj događaja i posledice ovog slučaja kako bi se osigurala zaštita novinarskih sloboda i slobode medija u budućnosti.