Posle više od 11 godina od Briselskog sporazuma, Priština nije osnovala ZSO

Milan Petrović avatar

Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije, istaknuo je da je prošlo više od 11 godina otkako je Priština potpisala Briselski sporazum, ali da još uvijek nije došlo do osnivanja Zajednice srpskih opština (ZSO). Nakon što je vicepremijer privremenih prištinskih institucija Besnik Bisljimi podijelio video snimak izjave premijera Srbije Miloša Vučevića o neprihvaćanju francusko-njemačkog sporazuma za Kosovo i Metohiju, Starović je kritizirao vlasti u Prištini zbog nedostatka akcije u osnivanju ZSO.

Starović je istaknuo da iako je Briselski sporazum ratificiran dvotrećinskom većinom u Prištini, to nije dovelo do formiranja ZSO te da se vlasti u Prištini sada bave novim sporazumima i traže daljnje ustupke od srpske strane. Bisljimi je kritizirao Srbiju tvrdeći da sudjeluje u dijalogu samo kako bi izbjegla sankcije te postavio pitanje koliko će još biti potrebno prije nego što istina izađe na vidjelo. Starović je odgovorio da za vlasti u Prištini pravni princip Pacta sunt servanda, koji znači da sklopljeni ugovor predstavlja zakon za ugovorne strane, samo je prazna fraza.

Starović je kritizirao vlasti u Prištini nazivajući ih društvom razmažene djece koja su navikla na pohvale i nagrade za loše ponašanje. Također je istaknuo da je potrebno provesti Briselski sporazum i osnovati ZSO kako bi se dalje unaprijedili odnosi između Srba i Albanaca na Kosovu i Metohiji.

Spor između Srbije i Kosova traje već dugi niz godina, a situacija se često pogoršava zbog nepoštivanja dogovora i sporazuma. Briselski sporazum, kao jedan od ključnih dogovora između Beograda i Prištine, trebao je osigurati poboljšanje uvjeta za Srbe na Kosovu i Metohiji putem formiranja Zajednice srpskih opština. Međutim, zbog nedostatka akcije s kosovske strane, formiranje ZSO još nije provedeno, što dodatno usporava napredak u rješavanju otvorenih pitanja.

Nemanja Starović i drugi dužnosnici Srbije naglašavaju važnost poštivanja dogovorenih sporazuma te traže od vlasti u Prištini da ispune svoje obveze prema Briselskom sporazumu. Nesuglasice između dviju strana otežavaju normalizaciju odnosa i stvaraju dodatnu napetost na Kosovu i Metohiji.

Osim toga, situacija dodatno komplicira izjava premijera Srbije o nedostatku prihvaćanja francusko-njemačkog sporazuma za Kosovo i Metohiju, što dodatno polarizira strane i otežava pregovore. Potrebno je pronaći održivo rješenje koje će osigurati stabilnost i prosperitet za sve stanovnike Kosova i Metohije, neovisno o njihovoj nacionalnoj pripadnosti.

Ukupno gledano, situacija između Srbije i Kosova zahtijeva ozbiljan pristup i angažman obje strane kako bi se postigla održiva rješenja i osigurala prosperitetna budućnost za sve stanovnike ovog područja. Nadamo se da će vlasti u Beogradu i Prištini uspjeti prevladati nesuglasice te uspostaviti stabilan i miran suživot za sve građane Kosova i Metohije.

Milan Petrović avatar