Predsednik Vlade Hrvatske, Andrej Plenković, izjavio je u Briselu da postoji namera EU i SAD da reše pitanje Naftne industrije Srbije (NIS) koja je u većinskom ruskom vlasništvu. Plenković je naglasio važnost poštovanja postojećih ugovora i nastavak saradnje između JANAF-a i NIS-a. SAD su najavile uvođenje sankcija NIS-u zbog ruskog vlasništva, a Plenković je istakao da je razgovarao o tome sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen.
Naftna industrija Srbije je u 50% vlasništvu Rusije, dok je dodatnih 6% pod ruskim vlasništvom koje nije pod sankcijama. Plenković je istakao važnost poštovanja postojećih ugovora između JANAF-a i NIS-a koji su na snazi još dve godine. Hrvatska ima naftni terminal na Krku i terminal tečnog prirodnog gasa, što je od vitalnog značaja za susedne zemlje.
Plenković je poručio da se mora pronaći održivo rešenje za saradnju između JANAF-a i NIS-a kako bi se osigurala energetska stabilnost i ekonomija Srbije. On je naglasio da Srbija neće ostati bez nafte zbog Hrvatske te da je važno pronaći zajedničko rešenje koje će biti u interesu svih strana.
Hrvatska ima važnu energetsku infrastrukturu, uključujući terminal u Omišlju, Jadranski naftovod i LNG terminal. Plenković je istakao ulaganja u plinovode kako bi se osigurala energetska sigurnost zemlje i omogućilo diversifikovano snabdevanje energentima za Hrvatsku i susedne zemlje. Barže koje dolaze Dunavom sa Crnog mora prevoze male količine nafte, pa je važno oslanjanje na postojeću infrastrukturu za sigurno snabdevanje energijom.
Ukupno, Plenković je naglasio važnost poštovanja ugovora, saradnje između JANAF-a i NIS-a, te pronalaženje održivog rešenja koje će osigurati energetsku stabilnost i ekonomiju Srbije. Hrvatska je spremna da podrži saradnju i diversifikaciju snabdevanja energijom za region kako bi se osigurala stabilnost i sigurnost u sektoru energije.