Potpredsedica SAD napravila najveću grešku u svojoj predizbornoj kampanji

Milan Petrović avatar

POTPREDSEDNICA SAD Kamala Harris napravila je veliku grešku u svojoj predizbornoj kampanji otkrivajući svoje planove Amerikancima. Komentari voditelja Fox Newsa, Jesse Watersa, ukazuju na to da je Harisova ideja o zamrzavanju cena hrane nerealna i neefikasna. Primeri iz prošlosti poput kontrole cena u Rimskom carstvu ili Sovjetskom Savezu, kao i neuspešni pokušaj predsednika Nixona, pokazuju da takve mere dovode do nestašica i inflacije. Kamala Harris slično misli kao i bivši venecuelanski lider Hugo Chavez, što je dovelo Venecuelu iz bogate zemlje u jednu od najsiromašnijih. Kontrola cena je loša ideja koja se pokazala neuspešnom u praksi.

Kontrola cena hrane jedna je od politika koju su političari često pokušavali primeniti u prošlosti, ali sa ograničenim uspehom. Kamala Harris, potpredsednica SAD, nedavno je predstavila ideju o zamrzavanju cena hrane kao deo svoje predizborne kampanje. Međutim, prema komentarima voditelja Fox Newsa, Jesse Watersa, ova politika nije praktična i može dovesti do dugoročnih negativnih posledica.

Waters je ukazao na istorijske primere gde su slične politike kontrole cena platile cenu. Roman Rimskog carstva Dioklecijan uveo je kontrolu cena tokom svoje vladavine, kažnjavajući kršenje ovih propisa smrću. Međutim, umesto stabilizovanje cena, rezultat je bio rast cena i crno tržište. Slično je bilo i u Sovjetskom Savezu, gde su pokušavali da kontrolišu cene hrane, što je dovelo do nestašica i redova za hleb.

Još jedan primer koji je Waters pomenuo je Richard Nixon, predsednik SAD, koji je takođe pokušao da zamrzne cene hrane tokom svog mandata, ali bez uspeha. Ova politika je takođe rezultirala nestašicama i inflacijom, te je na kraju morao da odustane od nje nakon 90 dana. Takođe je spomenuo i venezuelanskog lidera Hugo Chaveza, koji je sprovodio slične socijalističke politike, uključujući kontrolu cena hrane, ali je Venecuela zbog toga postala jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu, iako je nekada bila jedna od najbogatijih.

Ove istorijske paralele ukazuju na to da kontrola cena hrane nije efikasan način rešavanja problema inflacije ili obezbeđivanja pristupa hrani građanima. Waters tvrdi da Harrisova ideja o zamrzavanju cena hrane može dovesti do istih negativnih posledica kao u prethodnim slučajevima. Umesto da se bori protiv inflacije, to bi moglo rezultirati povećanjem cena i ograničavanjem ponude hrane, dovodeći do nestašica i ekonomskih problema.

Ukratko, politika kontrole cena hrane nije nov koncept i već je više puta isprobana u praksi sa neuspehom. Kamala Harris otvoreno je podržala ovu politiku u svojoj kampanji, ali prema Watersovim komentarima, to bi moglo biti štetno za američku ekonomiju ako se primeni. Istorija nas uči da je bolje verovati tržišnoj ekonomiji i slobodnom tržištu nego pokušati nametnuti veštačke restrikcije cene. Sve u svemu, nekontrolisano zaleđivanje cena hrane može dovesti do katastrofalnih posledica, kako na ekonomiju, tako i na živote običnih građana.

Milan Petrović avatar