Potrebna jača instuticionalna podrška LGBTI osobama

Milan Petrović avatar

Zoran Pašalić je istaknuo potrebu jače institucionalne podrške LGBTI osobama kako bi se zaštitila i unaprijedila njihova prava. U povodu Međunarodnog dana ponosa, Pašalić je naglasio da je postignut napredak u podizanju svijesti i vidljivosti LGBTI osoba, ali je istaknuo važnost poboljšanja pravnog okvira usvajanjem zakona koji bi regulirali istospolne zajednice i pravne posljedice promjene rodnog identiteta. Potrebne su i izmjene i dopune Krivičnog zakonika kako bi se uključila seksualna orijentacija i rodnog identiteta u inkriminirane radnje, s ciljem sprječavanja rasizma i netolerancije. Preporuke koje su upućene nadležnima još uvijek čekaju na provedbu. Pašalić je pozvao sve nadležne aktere da se angažiraju i preuzmu odgovornost za unapređenje položaja i ostvarivanje prava LGBTI osoba te naglasio da je borba protiv diskriminacije i nasilja važna za cijelo društvo, a ne samo za određenu instituciju ili grupu.

U svojoj izjavi, Pašalić je istaknuo da je važno zauzeti stav nulte tolerancije prema nipodaštavanju i svakom obliku diskriminacije i nasilja te je pozvao pripadnike LGBTI zajednice da se obrate instituciji ombudsmana radi rješavanja problema s kojima se suočavaju. U skladu s Međunarodnim danom ponosa, na zgradi Zaštitnika građana istaknute su zastave duginih boja, trans i interseks pokreta kao simbolična podrška osobama s drugačijom seksualnom orijentacijom, rodnim identitetom i polnim karakteristikama te kako bi se skrenula pozornost na probleme s kojima se suočavaju svakodnevno.

Uprkos postignutom napretku u podizanju svijesti o pravima LGBTI osoba, i dalje su potrebni konkretni zakonski okviri i mjere kako bi se osigurala puna zaštita i jednakost za sve građane i građanke. Institucionalna podrška i ozbiljnost nadležnih tijela u provođenju preporuka Zaštitnika građana ključni su za unapređenje položaja LGBTI zajednice u društvu. Važno je osigurati da se zakoni i pravne posljedice prilagođavaju suvremenim društvenim promjenama i potrebama LGBTI osoba kako bi se osigurala njihova ravnopravnost i dostojanstvo. Borba protiv diskriminacije i nasilja ne bi trebala biti samo odgovornost pojedinih institucija, već zajednički cilj cijelog društva.

Međunarodni dan ponosa trebao bi biti prilika za promociju tolerancije, razumijevanja i poštovanja različitosti, te za osvještavanje ovažnosti zaštite prava svih građana i građanki, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju, rodn identitet ili polne karakteristike. Solidarnost i podrška LGBTI osobama ključni su za izgradnju inkluzivnog i sigurnog društva u kojem se svi mogu osjećati prihvaćeno i jednako vrijedno. Sve institucije i društvene skupine trebale bi aktivno raditi na promicanju razumijevanja i tolerancije prema različitostima te zajednički raditi na stvaranju sigurnog okruženja za sve.

Uklanjanje diskriminacije i nasilja prema LGBTI osobama zahtijeva dugotrajan i sustavan rad na promicanju ljudskih prava, pravnih normi i društvenih vrijednosti koje će osigurati jednakost i sigurnost za sve. Važno je osigurati da se zakoni i politike prilagodbe kako bi se osigurala puna zaštita prava LGBTI osoba te kako bi se osiguralo da ih se tretira s poštovanjem i ravnopravnošću. Međunarodni dan ponosa trebao bi biti podsjetnik na važnost zajedničke borbe za ravnopravnost, toleranciju i poštovanje različitosti u društvu.

Milan Petrović avatar