Povećane naknade za nezaposlene, koliko ih koristi

Milan Petrović avatar

Od februara ove godine, Srbija je uvela nove osnovice za dnevnu novčanu naknadu za nezaposlene, koja je sada veća nego ranije. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), u decembru je ovu pomoć primalo 27.321 nezaposlenih. Nova osnovica iznosi 1.467,50 dinara, što je povećanje od 60,50 dinara u odnosu na prethodni iznos. Takođe, najniža novčana naknada je porasla sa 31.503 dinara na 32.858 dinara, dok je najviša naknada povećana sa 73.029 na 76.169 dinara.

Pravo na novčanu naknadu imaju nezaposleni koji su ostali bez posla ili im je prestalo socijalno osiguranje. Kako bi ostvarili ovo pravo, morali su biti obavezno osigurani za slučaj nezaposlenosti najmanje godinu dana, neprekidno ili sa prekidima u poslednjih godinu i po dana. Međutim, ne svi nezaposleni imaju pravo na ovu naknadu. Pravo na naknadu imaju samo određene kategorije, kao što su oni kojima je radni odnos prestao otkazom poslodavca ili zbog tehnološkog viška, kao i oni koji su izgubili posao zbog nedostatka rezultata ili potrebnih znanja i sposobnosti.

Postoje i drugi osnovi za ostvarivanje prava na naknadu. Na primer, prestanak radnog odnosa zbog prenosa osnivačkih prava, otvaranje stečaja ili premeštaj bračnog druga takođe mogu omogućiti nezaposlenima da dobiju ovu pomoć. Dužina isplate novčane naknade zavisi od staža osiguranja i može se kretati od tri meseca do godinu dana. Tako, nezaposleni sa stažom od jedne do pet godina primaju naknadu tri meseca, dok oni sa stažom između 15 i 25 godina mogu očekivati isplatu u trajanju od devet meseci. Oni sa stažom dužim od 25 godina imaju pravo na naknadu od godinu dana.

U izuzetnim situacijama, novčana naknada može se isplaćivati i do dve godine, na primer, ukoliko nezaposlenom nedostaje do dve godine do ispunjenja uslova za penziju. Takođe, isplata novčane naknade nastavlja se i kada nezaposleni pohađa dodatno obrazovanje i obuku prema individualnom planu zapošljavanja. U slučajevima kada nezaposleni tokom primanja naknade ode na bolovanje, isplata se nastavlja, ali ne duže od 30 dana.

Ova nova pravila i povećanja osnovica predstavljaju značajnu podršku za nezaposlene u Srbiji, pružajući im privremenu finansijsku pomoć dok se ne vrate na tržište rada. S obzirom na trenutne ekonomske izazove, ovakva pomoć može biti od suštinskog značaja za mnoge porodice koje se suočavaju sa finansijskim teškoćama. Na ovaj način, država nastoji da pruži sigurnost i stabilnost nezaposlenima dok se prilagođavaju novim okolnostima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: