Mihailo Đurić, istaknuti srpski pravnik, filozof i sociolog, rođen je 22. avgusta 1925. godine u Šapcu, a preminuo 25. novembra 2011. godine u Beogradu. Njegov doprinos nauci i društvenim naukama ostavio je dubok trag u akademskoj zajednici, a povodom stogodišnjice njegovog rođenja, u Biblioteci Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) otvorena je kamena izložba koja prikazuje deo njegovog bogatog naučnog opusa.
Đurić je bio doktor pravnih nauka, a tokom svoje karijere postao je univerzitetski profesor i akademik, uživajući visok ugled u naučnim krugovima. Njegov rad obuhvata širok spektar tema, uključujući filozofske i sociološke aspekte prava, što ga čini jednim od najznačajnijih mislilaca u ovoj oblasti. Dobio je brojne nagrade i priznanja za svoj rad, a 1994. godine postao je dopisni član Odeljenja društvenih nauka SANU, da bi 2000. godine postao redovni član. Njegova posvećenost nauci i istraživanju dovela je do izbora za sekretara Odeljenja društvenih nauka SANU 2003. godine.
Izložba koja je otvorena u SANU predstavlja značajan deo Đurićevog naučnog rada. Na izložbi su izložene monografije i radovi koje je akademik Đurić napisao tokom svoje karijere. Među izloženim radovima nalaze se i primerci sa njegovim posvetama drugim istaknutim članovima Akademije, uključujući Milana Budimira, Dejana Medakovića i Miroslava Pantića. Ove posvete svedoče o njegovim ličnim i profesionalnim odnosima unutar akademske zajednice, kao i o njegovoj otvorenosti za saradnju i razmenu ideja.
Jedan od značajnih eksponata na izložbi je zbirka „Sabranih spisa Mihaila Đurića“, koja je objavljena 2009. godine u saradnji Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Službenog glasnika. Ova zbirka obuhvata Đurićeve najvažnije radove i refleksije, pružajući uvid u njegovu misao i doprinos pravnim i društvenim naukama. U vitrinama izložbe nalazi se dvanaest knjiga koje čine ovu zbirku, a koje su od izuzetnog značaja za razumevanje Đurićevog naučnog nasleđa.
Osim knjiga, izložba takođe sadrži fotografiju iz fototeke Biblioteke SANU koja dodatno obogaćuje kontekst Đurićevog života i rada. Fotografije često služe kao važan dokument o ličnostima i događajima koji oblikuju akademsku zajednicu, a ova izložba nije izuzetak. Ona omogućava posetiocima da se upoznaju sa ličnošću koja je ostavila dubokog traga u nauci.
Izložba će biti otvorena do 9. maja, a njen autor je Sanja Petrović, koja je svojim radom uspela da prikaže značaj Mihaila Đurića i njegov doprinos srpskoj nauci. Ova izložba je prilika za sve zainteresovane da se upoznaju sa njegovim idejama i postignućima, kao i da se podsete na važnost naučne misli u savremenom društvu.
Mihailo Đurić je svojim radom postavio temelje za razumevanje mnogih pravnih i filozofskih koncepata koji su i danas relevantni. Njegova sposobnost da poveže filozofske ideje sa praktičnim aspektima prava čini ga jednim od ključnih figura u srpskoj pravnoj i društvenoj misli. Izložba u SANU pruža jedinstvenu priliku da se istraži njegovo nasleđe i da se sazna više o njegovom uticaju na nauku i društvo.
U vreme kada se često zaboravljaju doprinosi velikih mislilaca, ovakve izložbe podsećaju nas na važnost čuvanja i vrednovanja naučne tradicije. Đurić je bio ne samo akademik, već i inspiracija za mnoge mlade naučnike i istraživače. Njegova dela nastavljaju da inspirišu nove generacije, a izložba u SANU je savršen način da se proslavi njegov život i rad.