KREDITNA agencija Fič rejting potvrdila je kreditni rejting Republike Srbije i zadržala pozitivne izglede za njegovo dalje povećanje. Ova ocena je rezultat dosadašnjih uspeha u vođenju ekonomske politike, kao i doslednog i opreznog upravljanja fiskalnom politikom. Srbija pokazuje snažne izglede za dalji ekonomski rast, visok nivo deviznih rezervi, kao i rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) po glavi stanovnika, koji je viši u poređenju sa zemljama sa istim kreditnim rejtingom, nivo BB.
Fič ističe da pozitivni izgledi za unapređenje kreditnog rejtinga dolaze iz snažnog ekonomskog rasta vođenog investicijama. Ovaj rast je posebno podržan programom „Skok u budućnost – Srbija Expo 2027“. Takođe, planirano je dalje smanjenje javnog duga u srednjem roku, jačanje spoljne pozicije, povećanje kapitalnih ulaganja i stabilno upravljanje inflacijom.
Očekuje se da će fiskalna politika, uz podršku Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), doprineti nastavku fiskalne konsolidacije. Prema procenama agencije, realni rast BDP-a trebalo bi da dostigne 3,9 odsto u 2024. godini, zatim 4,2 odsto u 2025. i 4,4 odsto u 2026. godini. Ove projekcije pokazuju optimizam prema daljem razvoju ekonomije Srbije.
Jedan od ključnih ciljeva je postepeno smanjenje javnog duga državnog sektora na nivo ispod 45 odsto do kraja 2027. godine. Ovaj cilj je ambiciozan, ali je dostižan, s obzirom na trenutne projekcije i ekonomske performanse. Smanjenje javnog duga biće posebno važno, jer će omogućiti zemlji da održava stabilnost i otpornost na ekonomske šokove.
Inflacija se takođe očekuje da će se postepeno vratiti u ciljani okvir do kraja 2026. godine. Stabilizacija inflacije je ključni faktor za održavanje ekonomske stabilnosti i privlačenje stranih investicija.
Vlada Srbije nastaviće sa unapređenjem ekonomskih pokazatelja, jačanjem privrede, akumuliranjem rezervi i podsticanjem ekonomskog rasta. Pored toga, biće usmerena na stvaranje povoljne investicione klime kroz kontinuirano privlačenje stranih direktnih investicija. To će biti ključno za dalji razvoj i modernizaciju srpske ekonomije.
U ovom procesu, vlada će ostati posvećena da pozitivno i uspešno odgovara na različite izazove, kako iz domaćeg, tako i iz međunarodnog okruženja. Ova opredeljenost će omogućiti Srbiji da se suoči sa globalnim ekonomskim promenama i prilagodi se novim uslovima.
S obzirom na sve ove aspekte, Srbija se nalazi na putu ka daljem ekonomskom razvoju i povećanju kreditnog rejtinga. Održavanje pozitivnih ekonomskih pokazatelja i fiskalne stabilnosti biće ključni za postizanje ovog cilja.
U svetlu ovih informacija, važno je napomenuti da je ekonomski rast Srbije u velikoj meri zasnovan na investicijama. Očekuje se da će program „Skok u budućnost – Srbija Expo 2027“ doneti dodatni podsticaj razvoju infrastrukture i privlačenju stranih investicija.
Pored toga, značajna je i uloga MMF-a u podršci fiskalnoj konsolidaciji. Ova saradnja može doneti dodatne resurse i znanje koje će pomoći Srbiji da se suoči sa izazovima.
Sve u svemu, pozitivan kreditni rejting i očekivani ekonomski rast predstavljaju dobre vesti za Srbiju i njene građane. Ovaj trend može poboljšati životni standard i otvoriti nova radna mesta, što je od suštinskog značaja za budućnost zemlje. U narednim godinama, Srbija će imati priliku da se pozicionira kao stabilna i atraktivna destinacija za investitore, što će doprineti daljem razvoju njene ekonomije.