Nemačka vlada je zabrinuta zbog planova Prištine da usvoji evro kao zvaničnu valutu na Kosovu i Metohiji i pozvala je na odloženje te odluke. Takođe su istakli da bi uvođenje evra kao jedine valute moglo da izazove velike tenzije i probleme u ovoj pokrajini.
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke je izrazilo svoju zabrinutost zbog planova Prištine i upozorilo ih da bi uvođenje evra moglo da izazove „dalekosežne posledice“.
U saopštenju iz Berlina se ističe da bi takav korak mogao ozbiljno da naruši stabilnost i političku situaciju na KiM, kao i da bi mogao da dodatno pogorša odnose između kosovskih Albanaca i Srba.
„Pozivamo Vladu Prištine da odloži planove za uvođenje evra i da o tome dodatno razmotri i konsultuje se sa međunarodnim partnerima i akterima u regionu“, navodi se u saopštenju nemačkog Ministarstva spoljnih poslova.
Nemačka vlada je takođe izrazila zabrinutost zbog nedostatka konsultacija sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i da uvođenje evra kao jedine valute nije deo programa zajedničkog ekonomskog i fiskalnog programa.
Ova odluka se takođe vidi kao udarac na dijalog između Prištine i Beograda, koji je od suštinskog značaja za postizanje stabilnog i održivog rešenja za Kosovo i Metohiju.
Nemačka vlada je u saopštenju naglasila da bi uvođenje evra moglo da oteža dijalog i pregovore između kosovskih Albanaca i Srba, kao i da bi moglo da ugrozi nastavak napretka u regionu i postizanje mirnog i dugoročnog rešenja za KiM.
Ovaj apel Nemačke dolazi nakon što je Vlada Kosova najavila planove da do 2023. godine postepeno uvede evro kao jedinu valutu, prekidajući tako korišćenje dinara i evra u toj pokrajini.
Odluka je izazvala zabrinutost i reakciju međunarodne zajednice, a Nemačka se sada pridružila brojnim zemljama i organizacijama koje su izrazile zabrinutost zbog tog poteza.
Sporni planovi Prištine su takođe doveli do reakcije i Beograda, gde su istakli da bi takva odluka predstavljala kršenje međunarodnog prava i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.
Iako Vlada Kosova tvrdi da bi uvođenje evra kao jedine valute poboljšalo ekonomsku stabilnost i dugoročnu perspektivu za pokrajinu, međunarodna zajednica pokazuje ozbiljne rezerve i zabrinutost zbog takvog koraka. Takođe se ističe da bi to moglo da dovede do dodatnih tenzija i problema na Kosovu i Metohiji, te da bi moglo da ugrozi napredak ka postizanju mirnog rešenja i stabilnosti u regionu.
Situacija na Kosovu i Metohiji je već veoma kompleksna i izazovna, a uvođenje evra kao jedine valute bi samo dodatno iskomplikovalo političku i ekonomsku situaciju u ovoj pokrajini.
Nemačka vlada je sada jasno stavila do znanja svoje rezerve i zabrinutost zbog planova Prištine i pozvala ih da odlože taj korak i konsultuju se sa međunarodnim partnerima i akterima u regionu, kako bi se sprečile negativne posledice takve odluke.
Očekuje se da će Vlada Kosova razmotriti apele međunarodne zajednice i konsultovati se sa relevantnim akterima pre nego što donese konačnu odluku o uvođenju evra kao jedine valute na Kosovu i Metohiji.