Poznat postotak električnih automobila koji je do sada mijenjao baterije

Milan Petrović avatar

Nova studija „Recurrent Auto“ otkrila je da su stope zamjene baterija za električna vozila proizvedena prije 2015. godine izuzetno visoke, ali da za vozila proizvedena 2016. godine ili kasnije, padaju na samo 1 odsto ili manje. Naime, starija električna vozila su češće zahtijevala zamjenu baterija zbog nekoliko faktora, uključujući korištenje drugih hemikalija i lošije sisteme upravljanja toplotom. Nova električna vozila imaju poboljšane hemijske sastave i efikasnije sisteme upravljanja toplotom, što im omogućava da baterije traju duže i bolje podnose brza punjenja.

Paket baterija u novijim električnim vozilima porastao je za 122 odsto između 2015. i 2022. godine, što ukazuje na veći kapacitet baterije u novijim modelima. Očekuje se da će se ovaj trend nastaviti, iako će povećanje kapaciteta baterije biti sporije jer većina novih električnih vozila već ima dovoljno velike baterije i domet. Postoji mogućnost da će se pojaviti nova tehnologija baterija, poput solid-state baterija, koje mogu donijeti značajne napretke u ovoj oblasti.

Studija je pokazala da je samo 2.5 odsto električnih vozila imalo zamijenjene baterije, što zavisi od godine proizvodnje vozila. Starija studija je otkrila da je 1.5 odsto električnih vozila imalo zamijenjene baterije, što ukazuje na povećanje broja zamjena baterija kako električna vozila stari. Najstarija vozila u studiji su bila proizvedena 2011. godine, a otprilike jedna trećina tih vozila je do sada zahtijevala zamjenu baterija, uglavnom zbog nekoliko faktora, a ne samo zbog starosti vozila.

Očekuje se da će se trend povećanja kapaciteta baterija nastaviti, iako će se povećanje kapaciteta baterija usporiti, jer većina novih električnih vozila već ima dovoljno veliku bateriju i domet. Također se očekuje da će se pojaviti nova otkrića u tehnologiji baterija, poput solid-state baterija na kojima rade nekoliko proizvođača automobila, dobavljača automobila i specijalizovanih firmi za baterije.

Ulaganje u poboljšanje tehnologije baterija i sistema upravljanja toplotom u električnim vozilima može značajno smanjiti potrebu za zamjenom baterija i produžiti njihovu trajnost. Studija je pokazala da su novija električna vozila manje sklonija zamjeni baterija i imaju veći kapacitet baterija u poređenju sa starijim modelima.

Prema riječima stručnjaka, potrebno je pratiti dalji razvoj tehnologije baterija i povećati ulaganja u istraživanje i razvoj kako bi se poboljšali performanse i trajnost baterija u električnim vozilima. To bi moglo dovesti do značajnog smanjenja troškova održavanja električnih vozila i povećanja njihove efikasnosti i ekološke održivosti.

Milan Petrović avatar