Poznato zdravstveno stanje žandarma koji je ranjen ispred Ambasade Izraela: Oglasio se zamenik direktora Urgentnog centra

Milan Petrović avatar

Miloš Jevremović, pripadnik Žandarmerije, ranjen je ispred Ambasade Izraela u Beogradu juče, nakon što ga je napadač Miloš Žujović pogodio samostrelom u vrat. Srećom, Jevremović je operisan i njegovo zdravstveno stanje je stabilno, a trenutno se oporavlja u jedinici intenzivne nege. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, ministar policije, Ivica Dačić, i ambasador Izraela u Srbiji, Jahel Vilan, posetili su Jevremovića i pružili podršku njemu i njegovoj porodici.

Zamenik direktora Urgentnog centra, dr Dušan Micić, potvrdio je da je Jevremović metabolički hemodinamski stabilan i da se očekuje njegov oporavak nakon operacije. Incident se dogodio dok je Jevremović obavljao svoje dužnosti ispred ambasade, a nakon napada uspeo je da reaguje u samoodbrani i ubije napadača.

Policija je takođe uhapsila Igora Despotovića zbog sumnje na terorističko udruživanje sa ubijenim napadačem, Milošem Žujovićem. Osim Despotovića, uhapšen je i Kemal Begović kod kojeg je pronađen prsluk sa zastavom Islamske države. Državljanin BiH, Haris Šundo, zadržan je jer nema odobren boravak u Srbiji, a ministar Dačić je najavio da će mu biti izrečena mera udaljavanja iz zemlje.

Ovo nije prvi put da se Despotović dovodi u vezu sa planiranjem terorističkih napada, što je zabrinjavajuće. Napadi na predstavnike zakona i reda su ozbiljan problem i mora se učiniti sve što je moguće kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti. Pohvalno je što su nadležne službe brzo reagovale i uhapsile osumnjičene, ali važno je raditi na prevenciji ovakvih događaja.

Nedvosmisleno je da je bezbednost građana i pripadnika službi reda od izuzetnog značaja, posebno u vremenima kada terorizam predstavlja ozbiljnu pretnju. Zato je saradnja između različitih službi i agencija, kao i bolje obaveštajno delovanje, od presudnog značaja za sprečavanje terorističkih aktivnosti. Važno je identifikovati potencijalne pretnje na vreme i preduzeti adekvatne mere kako bi se zaštitili građani i održala stabilnost u zemlji.

Terorizam ne poznaje granice i može se manifestovati na različite načine, pa je ključno da države sarađuju i razmenjuju informacije kako bi očuvale mir i bezbednost u regionu. Globalna zajednica mora biti jedinstvena u borbi protiv terorizma i raditi zajedno kako bi se odbranili od ekstremističkih pretnji.

Napad na pripadnika Žandarmerije je samo jedan od mnogih primera nasilja koje se dešava širom sveta, a koji nam pokazuje koliko je važno ulagati u bezbednost i obuku pripadnika službi reda. Solidarnost i podrška prema žrtvama terorizma takođe su neophodne kako bi se očuvala jedinstvenost i osnažila zajednička borba protiv terorističkih pretnji.

Policija i druge službe reda su stubovi bezbednosti društva i moraju imati podršku u svom radu kako bi mogli efikasno da štite građane od bilo kakvih pretnji. Ulaganje u obuku i opremu, kao i saradnja sa drugim nadležnim službama, ključni su faktori u suzbijanju terorizma i održavanju bezbednosti u zemlji.

Incidneti poput ovog nas podsećaju da je terorizam realna pretnja sa kojom se suočavamo i da je borba protiv terorizma zajednička odgovornost svih nas. Važno je da države i njihovi građani budu ujedinjeni protiv terorističkih pretnji i da zajedno deluju kako bi se osigurala sigurnost i stabilnost u regionu i šire.

Konačno, želimo Milošu Jevremoviću brz oporavak i da se što pre vrati svojim dužnostima, kao i da se ovakvi incidenti ne ponove u budućnosti. Bezbednost građana mora biti prioritet svakog društva, a zajedničkim naporima možemo raditi na sprečavanju terorizma i očuvanju mira i bezbednosti u našoj zemlji.

Milan Petrović avatar