“Glembajevi“ su jedno od najpoznatijih dela hrvatskog književnika i dramatičara Miroslava Krleže. Predstava “Glembajevi“ reditelja Branislava Mićunovića donosi jedan od najupečatljivijih trenutaka iz Krležijane, gde se skuplja grupa sociopata na krovu banke “Glembaj“ na dan proslave godišnjice banke. Ova grupa skupljena je kao neki sud bogova na Areopagu, gde se pravi krug od empatije do zločina, karakterističan za Krležinu dramaturgiju.
U predstavi se ističe odlična gluma Andrije Kuzmanovića u ulozi Leona Glembaja, koji uspeva da odigra biblijski krug od empatije do zločina među likovima nazvanim Krležini „vampiri“. Staticnost likova na krovu banke, iza dimnjaka i reklame banke, dodatno potvrđuje atmosferu zavere među zločincima, koji se prebacuju krivicu jedan na drugog. Scenografija Aleksandra Denića doprinosi ovom dojmu zavere, sa svetlećim kupolama i dimnjacima protegnutim iznad scene.
Jedan od centralnih likova u predstavi je baronica Kasteli, erotomanka koja koristi svoju privlačnost i manipulativnost kako bi iskoristila svoje muške kolege. Međutim, scene sa Anđelikom Glembaj, odigrane od strane Dunje Stojanović, otkrivaju neadekvatni nagon i bolest glembajevske krvi. Erotska scena između Leona i Anđelike pomera granice floskule o „smotavanju među ženske noge“ i pokazuje duboku duhovnu klaustrofobiju koju likovi doživljavaju.
Pavle Pekić kao Fabrici, Amar Ćorović u ulozi đavoljeg advokata Puba, Daniel Sič kao Silberbrant i Milan Zarić kao doktor Altman donose svoje karaktere na scenu sa puno autentičnosti i dubine. Preokret u predstavi se događa sa Ignjatovom iznenadnom nesrećom, koju Marko Gvero dočarava na uverljiv način.
Isidora Simijonović kao baronica Šarlota Kasteli, kostimirana kao barska dama, donosi unutrašnju borbu i duboku uverenost da je vreme za naplatu za njen uličarski život. Njen lik je svestan svojih mana, ali odlučan da se suoči sa posledicama svojih postupaka. Simijonović je uspela da oživi ovaj kompleksan karakter sa distancom od emocija, ali sa dozom topline i ljudskosti.
Predstava uspeva da od dekadentnih likova stvori žive, savremene ljude koji se bore sa svojim unutrašnjim demonima. Kompozicija i muzika Stefana Ćirića doprinosi atmosferi igre unutar igre, što dodatno naglašava drame likova na sceni. U ovoj adaptaciji Krležinih “Glembajeva“ govorilo se „krležijanski“, ali na diskretan način koji je prilagođen savremenom vremenu i publika.
“Glembajevi“ su klasično delo koje se i dalje bavi temama koje su aktuelne i danas, kao što su moć, manipulacija, moralna kriza i unutrašnja borba likova. Predstava “Glembajevi“ u režiji Branislava Mićunovića donosi sve te elemente na scenu sa puno autentičnosti i dubine, te je definitivno vredna pažnje publike koja voli da istražuje kompleksne psihološke aspekte ljudske prirode.