Predavanje prof. dr Jelene Todorović u Galeriji Matice srpske

Tamara Nikolić avatar

U okviru izložbe „Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kulturi 18. veka“, Galerija Matice srpske organizuje predavanje pod nazivom „Razbijena iluzija – koncept iluzije u baroknom portretu“, koje će održati prof. dr Jelena Todorović. Ovaj događaj je zakazan za petak, 25. april u 19 sati, i predstavlja priliku da se istraže složena pitanja o prirodi realnosti i iluzije.

Jedno od centralnih pitanja koje će biti razmatrano tokom predavanja jeste: da li realnost zaista postoji ili živimo u nizu višestrukih virtuelnih svetova? Ova tema je posebno relevantna u kontekstu baroknog perioda, kada se umetnici suočavaju sa izazovima u predstavljanju stvarnosti. Tokom ovog razdoblja, umetnost je često istraživala granice između onoga što je stvarno i onoga što je iluzorno, postavljajući temelje za filozofska razmišljanja koja su i danas aktuelna.

Barokni portreti često su bili više od pukih prikaza ličnosti; oni su bili sredstvo za izražavanje složenih ideja o identitetu, statusu i društvenim normama. Prof. dr Jelena Todorović će kroz svoje izlaganje istražiti kako su umetnici tog doba koristili različite tehnike kako bi stvorili iluzije koje su mogle zavarati posmatrača. Prikazivanje svetlosti i senki, kao i korišćenje bogate palete boja, doprineli su stvaranju efekta dubine i trodimenzionalnosti, što je dodatno pojačalo iluziju realnosti.

Jedan od načina na koji će se ovo pitanje iluzije razmatrati jeste kroz analizu baroknih fresaka i slika koje su ukrašavale tavanice crkava. Ove umetničke forme često su predstavljale nebeske scene, stvarajući vizuelne iluzije koje su imale za cilj da podstaknu duhovnost i veru kod posmatrača. Nebeska bića, svetitelji i scena iz Biblije bili su prikazani u načinima koji su pozivali na uzdizanje duha, ali su istovremeno postavljali pitanje o granicama između stvarnog i fantazijskog.

Tokom predavanja, biće takođe obrađena i tema kako su portreti baroknog doba oblikovali percepciju ličnosti i identiteta. S obzirom na to da su mnogi od ovih portreta služili kao simboli statusa i moći, važno je razmotriti kako su umetnici koristili iluziju da bi oblikovali način na koji su pojedinci doživljavani u društvu. Ovi portreti često su prikazivali subjekte u idealizovanim pozama, što je dodatno pojačavalo iluziju savršenstva i moći.

Postavlja se pitanje da li je moguće razdvojiti realnost od iluzije, ili su one u suštini isprepletene. Barokni umetnici su često igrali sa ovim konceptom, stvarajući dela koja su izazivala sumnju u ono što je stvarno. Ova pitanja su i danas relevantna, posebno u kontekstu savremene umetnosti i tehnologije, gde se granice između stvarnosti i virtuelnog sveta sve više brišu.

Umetnost baroka pruža bogatstvo materijala za istraživanje ovih tema. Kroz analizu dela iz tog perioda, posetioci predavanja će imati priliku da dublje razumeju kako su umetnici koristili iluziju kao alat za istraživanje ljudske prirode i društvenih normi. U tom smislu, predavanje prof. dr Jelene Todorović obećava da će biti ne samo edukativno, već i inspirativno, pozivajući na preispitivanje vlastitih percepcija realnosti i iluzije.

Zaključno, događaj u Galeriji Matice srpske predstavlja jedinstvenu priliku da se istraže kompleksne veze između umetnosti i filozofije u baroknom periodu. Kroz analizu portreta i fresaka, posetioci će biti pozvani da razmotre kako su umetnici tog doba oblikovali naše razumevanje stvarnosti i iluzije, kao i kakav uticaj to ima na našu savremenu percepciju. Očekuje se da će ovo predavanje otvoriti nova pitanja i podstaknuti diskusiju o prirodi umetnosti i njenoj ulozi u oblikovanju naših svakodnevnih iskustava.

Tamara Nikolić avatar