U Srbiji se u poslednjih deset godina svaki drugi brak završio razvodom, a stopa razvoda na 100 brakova je 29,9, što je više od Bugara (36,6) i Slovenaca (31,8). Unatoč tome, mnogi budući supružnici ne razmišljaju o potpisivanju predbračnog ugovora kao zaštite imovine od loših bračnih odluka. Iako nema zvaničnih podataka, advokati tvrde da je velik broj ovakvih ugovora sklopljen, te da se trebaju tretirati kao polisa osiguranja.
Predbračni ugovor, koji reguliše imovinske odnose u slučaju razvoda ili razlaza, može se sklopiti u svakom trenutku i treba ga tretirati kao zaštitu imovine. Ova vrsta ugovora je posebno korisna kada su supružnici bogati, imaju firme ili decu iz prethodnih brakova. Osigurava da imovina koja pripada samo jednom partneru, poput nekretnina, bankovnih računa ili investicija, neće biti ugrožena. Psiholozi smatraju predbračni ugovor zaštitnom merom pre započinjanja zajedničkog života.
U Srbiji, predbračni ugovor, po Porodičnom zakonu iz 2005, overava javni beležnik i reguliše isključivo imovinske odnose. Ovi ugovori mogu se promeniti ili poništiti. Advokati ističu da sve više mladih parova se odlučuje za ovu vrstu ugovora, što može olakšati postupak razvoda braka.
U slučaju razvoda, bračni ugovor može umanjiti rizike neizvesnosti dugotrajnih sudskih procesa, posebno kada supružnici imaju firmu. Potpisivanje ovih ugovora u Srbiji još uvek nije učestalo, ali advokati preporučuju regulisanje vlasništva nad firmom putem ovih ugovora kako bi se izbegli problemi u slučaju razvoda.
Žene sve češće uzimaju inicijativu u sklapanju bračnih ugovora, posebno kada je reč o regulisanju imovine koja je kupljena pre braka. Konsultacija sa pravnim i finansijskim savetnicima pre sklapanja ovih ugovora može pomoći supružnicima da pronađu rešenje koje će odgovarati njihovoj situaciji.