Predlog Ministarstva finansija o povećanju minimalca odraz realnosti

Milan Petrović avatar

Predlog Ministarstva finansija o povećanju minimalne cene rada za narednu godinu za osam do 10 odsto je dobrodošao korak prema poboljšanju situacije za radnike, ali i razuman i prihvatljiv za poslodavce. Ova odluka odražava realnost i ekonomske parametre, sledeći inflaciju i rast bruto domaćeg proizvoda. Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca, izjavio je da je ovo realna finansijska pretpostavka za narednu godinu.

Atanacković ističe da sindikati često naglašavaju socijalne probleme, kao što su niske plate, ali ne uzimaju u obzir sve parametre. On napominje da sindikati sugerišu povećanje svih zarada kroz povećanje minimalne cene rada, ali ističe da je povećanje minimalca socijalni problem koji ne treba povezivati sa poslodavcima. Prema njegovim rečima, važno je pronaći balans između povećanja minimalne cene rada i finansijskog rasterećenja poslodavaca u drugim aspektima, poput poreza i doprinosa.

Atanacković takođe napominje da je broj zaposlenih koji prima minimalnu platu smanjen iz godine u godinu. Dok se ranije računalo da je oko 350.000 zaposlenih primalo minimalac, sada se taj broj, prema realnim podacima, smanjio na oko 112.000. On ističe da ne može se celokupna ekonomska situacija svesti na taj broj i da je važno razmotriti šire faktore koji utiču na radnu snagu i zarade.

Većina poslodavaca podržava povećanje minimalne cene rada, ali ističu važnost finansijskog rasterećenja u drugim oblastima. Država, prema Atanackoviću, ne smanjuje doprinose, već ide na povećanje neoporezivog dela plate kao izvor rasterećenja za radnike. Trenutna neoporeziva granica plate iznosi 25.000 dinara, ali će se videti koliko će ona iznositi u budućnosti kada se precizira minimalna cena rada za narednu godinu.

Ukupno, predlog o povećanju minimalne cene rada za narednu godinu za osam do 10 odsto odražava realnost ekonomske situacije i nadamo se da će doprineti poboljšanju uslova rada za zaposlene. Važno je kontinuirano pratiti ekonomske parametre i uzimati u obzir sve faktore kako bismo osigurali održiv rast i razvoj privrede u Hrvatskoj.

Milan Petrović avatar