Predlog za opoziv Makrona objava rata francuskim institucijama

Milan Petrović avatar

Bivši premijer Francuske Gabriel Attal izrazio je svoje mišljenje o predlogu za opoziv predsjednika Emmanuela Macrona, nazivajući ga „objavom rata francuskim institucijama“. Attal je izjavio da je ovaj predlog groteskan, neosnovan i da nema šanse da pobedi. On je istakao da ova debata i predlog za opoziv predsjednika predstavljaju pokušaj destabilizacije ne samo jednog čovjeka, već cijele Republike.

Narodna skupština Francuske odobrila je predlog o pokretanju postupka razrešenja predsjednika Emmanuela Macrona, ali odluku još treba da potvrdi Zakonodavni odbor. Ovaj korak je potvrđen sa 12 glasova za i 10 protiv, a predsjednik Republikanske partije Erik Ciotti iznio je tu informaciju.

Prema informacijama iz francuskih medija, trebaće dosta vremena da se postupak opoziva okonča. Ukoliko Zakonodavni odbor odobri predlog, on će biti uvršten na dnevni red Narodne skupštine u roku od 13 dana. Predlog za opoziv predsjednika podnijela je krajnje lijeva stranka Nepokorena Francuska (LFI), ali njeni saveznici, uključujući poslanike Socijalističke partije, rekli su da neće podržati opoziv predsjednika Francuske. Predlog Nepokorene Francuske dobio je podršku više od 80 poslanika.

Parlamentarni izbori u Francuskoj su nedavno završeni, a pobjedu je odnio Novi narodni front. Blok lijevih stranaka osvojio je 182 mjesta u Narodnoj skupštini, dok je desničarska koalicija predvođena Nacionalnim okupljanjem osvojila 143 mjesta. Novi narodni front je kasnije predložio Lucie Cast za mjesto premijera, ali je Macron odbio tu kandidaturu i imenovao Michela Barniera za premijera. Ova odluka je izazvala nezadovoljstvo lijevog bloka, koji je najavio pokretanje postupka za opoziv predsjednika.

Situacija u Francuskoj je trenutno napeta, sa političkim sukobima i različitim stavovima o opozivu predsjednika. Očekuje se da će se dalje političke rasprave odvijati u Narodnoj skupštini i da će Zakonodavni odbor imati važnu ulogu u ovom procesu. S obzirom na političku podeljenost i protivljenje dijela stranaka, teško je predvidjeti ishod ovog postupka opoziva.

U međuvremenu, građani Francuske prate ovu situaciju sa velikim zanimanjem i pažnjom. Proces opoziva predsjednika je rijedak i složen, te će biti važno pratiti dalji razvoj događaja kako bi se razumjelo kako će se politička situacija u zemlji dalje odvijati. Francuska je suočena sa izazovima kako unutar svojih granica, tako i na međunarodnom planu, te će ova politička kriza imati značajan uticaj na budućnost zemlje.

Milan Petrović avatar