Narodno pozorište Priština sa sedištem u Gračanici nastavlja da radi punim kapacitetom, uprkos izazovima sa kojima se suočava. Ova ustanova je postala značajan kulturni centar na Kosovu i Metohiji, pružajući Beogradskoj publici raznovrsne predstave i gostovanja širom Srbije. Ove godine, novac prikupljen od gostovanja u Republici Srpskoj solidarno je usmeren na pomoć porodicama pogođenim poplavama, čime se pokazuje društvena odgovornost i empatija umetnika.
Mnoge predstave NP Priština postale su popularne, a među njima se ističe „Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja“ Ive Brešana. Ova adaptacija, koju je režirala Jana Maričić, smeštena je u južnu Srbiju, a radnja se dešava u neodređenim devedesetim godinama. Predstava se bavi univerzalnim temama ljudskih karaktera, sukoba i istorije, što joj daje relevantnost i u savremenom kontekstu. Beogradska premijera zakazana je za 29. april, a predstava je selektovana i za Susrete profesionalnih pozorišta „Joakim Vujić“ u Užicu.
Kao što je navedeno, april je mesec beogradskih premijera za pozorište u Gračanici. Predstava „Čekajući kraj partije“, koja se temelji na delima Samjuela Beketa, biće izvedena 15. aprila u Bitef teatru. Ova dramatizacija istražuje apsurde savremenog života, dok se likovi suočavaju sa neprestanim iščekivanjima i razočaranjima. Ova tema je posebno bliska publici na Kosovu, gde se često oseća osećaj izneverenog iščekivanja.
U pripremi je i nova predstava pod radnim naslovom „Kosovski ciklus“, koja će se baviti savremenim odnosom prema usmenoj klasici i epici kosovskog ciklusa. Dramatizaciju je preuzeo Nikola Zavišić, dok će se u procesu rada sa glumcima istraživati značaj mitologije za savremeni identitet. Premijera je planirana za Vidovdan, a predstava će biti radioničarskog tipa, s fokusom na angažovanje mladih umetnika.
Osim za odrasle, pozorište se brine i o najmlađima. Nedavno je izvedena dečja predstava „Pepeljuga“, koja je prvi put postavljena prema tekstu preminulog Igora Bojovića. Ova predstava je rezultat saradnje sa Fakultetom umetnosti u Kosovskoj Mitrovici i privukla je veliku pažnju. Dečje predstave se redovno postavljaju, a tokom proleća i leta igraju se i u školama i na otvorenom, čime se nastoji da se dođe do publike koja ne može da dođe u Gračanicu.
Narodno pozorište u Gračanici je jedini profesionalni teatar u južnoj srpskoj pokrajini i nedavno je imao uspešnu turneju po Republici Srpskoj. Tokom turneje, izveli su predstave „Ženidba“ i „Sumljivo lice“. Iako su bili planirani nastupi u više gradova, zbog poplava su se mogli izvesti samo u Bjeljini i Banjaluci. Sav prikupljeni novac sa turneje preusmeren je za pomoć porodicama pogođenim poplavama, a planira se ponovna turneja na jesen.
Osim toga, NP Priština se suočava s administrativnim izazovima prilikom odlazaka u centralnu Srbiju. U upravi pozorišta naglašavaju da se bore sa administrativnim preprekama, ali uspevaju da održavaju redovne nastupe. Tokom meseca, obično imaju osam izvođenja, četiri na Kosovu i četiri u drugim delovima Srbije, što ih čini pozorištem na točkovima.
U zaključku, Narodno pozorište Priština u Gračanici predstavlja simbol otpornosti i posvećenosti umetnosti na Kosovu i Metohiji. U vremenu izazova, oni nastavljaju da inspirišu i povezuju ljude kroz pozorišnu umetnost, dok istovremeno pokazuju društvenu odgovornost i solidarnost prema onima kojima je pomoć najpotrebnija.