Predsednica Moldavije Maia Sandu nedavno je potpisala ukaz o početku pregovora za ulazak zemlje u Evropsku uniju. Moldavija je uspešno sprovela sve preporuke Evropske komisije, te će 25. juna biti održana prva međuvladina konferencija Moldavija-EU, koja će označiti početak pregovora o pristupanju. Vicepremijerka za evropske integracije Kristina Gerasimova imenovana je za glavnog pregovarača iz Kišinjeva.
Belgijska misija je potvrdila da su sve 27 zemalja članica EU odobrile početak pregovora sa Ukrajinom i Moldavijom o pridruživanju, koji će također započeti 25. juna u Luksemburgu. Na samitu EU u decembru 2023. godine odlučeno je da se započnu pregovori sa Ukrajinom i Moldavijom o mogućem članstvu u EU, nakon što su obe zemlje dobile status zemalja-kandidata u junu 2022. godine. EU je postavila stroge uslove za formalni početak pregovora, priznajući da je odluka delimično simbolična kako bi podržala Kijev i Kišinjev u njihovim odnosima sa Moskvom.
Važno je napomenuti da dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU i početak pregovora ne garantuje automatski ulazak zemlje u Evropsku uniju, niti obavezuje Brisel na bilo koji način. To je samo početak dugog procesa ka eventualnom pridruživanju EU.
Moldavija ima dugu istoriju evropskih integracija i nastoji da se poveže sa Evropskom unijom radi unapređenja svoje ekonomije, politike i društvenih reformi. Ulazak u EU bi za Moldaviju mogao doneti brojne koristi, uključujući veće trgovinske mogućnosti, pristup fondovima i programima EU, kao i političku stabilnost i podršku reformama.
Moldavija se suočava sa brojnim izazovima, uključujući političku nestabilnost, korupciju, ekonomske poteškoće i regionalne tenzije. Ulazak u EU bi mogao pomoći zemlji da prevaziđe ove probleme i postane stabilnija i prosperitetnija država.
Evropska unija takođe ima svoje interese u proširivanju na istok, radi jačanja svoje političke, ekonomske i bezbednosne pozicije u regionu. Prisustvo Moldavije u EU bi moglo ojačati savez i omogućiti bolju saradnju u oblastima kao što su trgovina, energetika, bezbednost i ljudska prava.
Ulazak u Evropsku uniju zahteva određene reforme i usaglašavanje sa zajedničkim standardima i vrednostima EU. Moldavija će morati da preduzme niz koraka kako bi se prilagodila evropskim regulativama i pravilima, uključujući borbu protiv korupcije, unapređenje vladavine prava, zaštitu ljudskih prava i sloboda, ekonomske reforme i usklađivanje sa zajedničkom spoljnom politikom EU.
Moldavija ima podršku većine građana za ulazak u Evropsku uniju, iako postoji određeni otpor i skeptičnost u vezi sa evropskim integracijama. Zemlja ima složene političke i društvene dinamike, sa različitim političkim strankama i interesnim grupama koje imaju različita mišljenja o evropskim integracijama.
Ulazak Moldavije u EU bi takođe imao šire geopolitičke implikacije, posebno u kontekstu odnosa sa Rusijom i drugim regionalnim akterima. Rusija je veoma skeptična prema proširivanju EU na istok i vidi prisustvo EU u regionu kao pretnju sopstvenim interesima i sferi uticaja.
Međutim, ulazak Moldavije u EU bi mogao doprineti stabilnosti i prosperitetu regiona, te podržati demokratske reforme i vladavinu prava u zemlji. Evropska unija će imati važnu ulogu u pružanju podrške Moldaviji u ovom procesu, kao i u jačanju saradnje i partnerstva na više nivoa.
Ukupno gledano, ulazak Moldavije u Evropsku uniju bi bio važan korak ka izgradnji stabilnijeg, prosperitetnijeg i demokratskijeg društva na istoku Evrope. Predstojeći pregovori će biti ključni za određivanje uslova i prioriteta za pristupanje, te za jačanje veza između Moldavije i EU u narednim godinama.