Istekom ugovora o tranzitu gasa kroz Ukrajinu, evropskim kupcima ruski gas sada stiže samo kroz Balkanski tok i Turski tok. Ukrajinske vlasti nisu želele produžiti ugovor o tranzitu, što je dovelo do prekida isporuke ruskog gasa preko ove rute. Gasprom je prethodne godine isporučio oko 15,5 milijardi kubnih metara gasa preko Ukrajine, ali je to učešće sada smanjeno na 4,5% ukupne potrošnje u EU.
Prekid tranzita preko Ukrajine može dovesti do povećanja cena gasa i lokalnih neravnoteža na tržištu gasa u Evropi. Evropske zemlje su već preduzele korake kako bi se prilagodile novim uslovima snabdevanja gasom, smanjujući potražnju za gasom i tražeći alternative. Međutim, neke zemlje poput Mađarske i Slovačke izražavaju zabrinutost zbog ove odluke i traže načine da održe svoje snabdevanje gasom.
Iako su cene energije porasle tokom 2022. godine, očekuje se da zamena ruskog gasa neće značajno uticati na cene prirodnog gasa u EU. Evropska komisija navodi da su države članice uspele da smanje potražnju za gasom i da planiraju izgradnju novih LNG kapaciteta kako bi se izborile sa eventualnim prekidima u snabdevanju. Ipak, neki strahuju da bi prekid tranzita preko Ukrajine mogao dovesti do problema u snabdevanju energijom i ekonomskim posledicama.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski optužio je slovačkog premijera Roberta Fica da deluje po ruskim nalozima i da se postavlja protiv interesa Ukrajine. Fic je, s druge strane, pretio kontramerama protiv Ukrajine, uključujući prekid snabdevanja strujom iz Slovačke. Ova situacija pokazuje kompleksnost odnosa između Rusije, Ukrajine i Evropske unije kada je reč o snabdevanju energijom i tranzitu gasa.