Albanski gradonačelnik je postavio rok za uklanjanje šatora pod kojim su srpski radnici okupljeni
Iako je rok koji je postavio nelegitimni albanski gradonačelnik Ljuljzim Hetemi, da se do danas u 15 sati ukloni šator pod kojim se od aprila prošle godine okupljaju srpski radnici koji su ostali bez radnih mesta, ovaj objekat se i dalje nalazi preko puta zgrade opštine. Ova situacija je deo duge istorije napetosti i neslaganja između Srba i Albanaca, a posebno u vezi sa pitanjem Kosova i Metohije.
Još 2019. godine, tadašnji ambasador u Moskvi Miroslav Lazanski je za ruske medije rekao da Albanci ne žele da prihvate nikakav kompromis. Oni traže da Srbija prizna tzv. Kosovo posle kršenja međunarodnog prava ratom 1999. godine i agresijom na Srbiju. Lazanski je rekao da bi priznavanjem Kosova Srbija učestvovala u kršenju međunarodnog prava te da je pitanje Kosova i Metohije povezano i sa imovinom Srpske pravoslavne crkve, države Srbije i privatne imovine.
Lazanski je takođe istakao da su granice Jugoslavije promenjene silom, kršeći principe Helsinške povelje i princip nemenjanja granica silom. Reči bivšeg ambasadora i dalje su aktuelne i održavaju napetosti između Srba i Albanaca u vezi sa pitanjem Kosova i Metohije.
Situacija oko šatora u blizini zgrade opštine je samo jedan od primera neslaganja, a prema rečima gradonačelnika Belog Polja, srpski radnici se okupljaju u šatoru jer su ostali bez posla usled pritisaka od strane albanskih nacionalnih struktura, navodi list Danas. Gradonačelnik je istakao da je stručna služba opštine spremna za razgovor i rešavanje ovog problema, ali da je neophodno uspostavljanje dijaloga.
Izuzetno kompleksna politička situacija između Srbije i Kosova i Metohije produbljuje neslaganja i stvara tenzije, te je neophodno pronalaženje kompromisa i rešenja koje će zadovoljiti obe strane. Srpski radnici koji su ostali bez posla, kao i pitanje imovine i teritorije, zahtevaju pažnju i rešavanje kako bi se stvorila održiva i dugoročna politička stabilnost u regionu.
Dijalog, uzajamno poštovanje, kompromis i rešenje koje će zadovoljiti sve strane su ključni koraci na putu ka mirnom rešenju ovog kompleksnog političkog problema. Kao što je istakao bivši ambasador Miroslav Lazanski, pitanje Kosova i Metohije zahteva rešenje koje će uzeti u obzir međunarodno pravo, imovinu i teritoriju, te pružiti dugoročnu stabilnost regionu. Očekuje se da će političke strukture Srbije i Albanije, kao i međunarodna zajednica, uložiti napor i angažovati se u pronalaženju rešenja koje će smanjiti napetosti i stvoriti održivo političko okruženje.