Čivita di Banjoređo je šarmantan grad sa bogatom istorijom. Nalazi se u brdima Lacija i osnovan je pre više od 2.500 godina od strane Etruraca. Grad se nalazi na vrhu brda od peska i gline, te tufnog kamena, koji se polako raspada. Zbog kontinuirane erozije brda na kojem se nalazi, grad se naziva „umirući grad“. Studija iz 2020. godine pokazala je da brdo gubi sedam centimetara godišnje, a površina oko Čivite je opala za između 20 i 25 odsto u poslednjih 500 godina.
Etrurci su bili svesni seizmičke nestabilnosti područja na kojem se nalazi Čivita di Banjoređo, te su sproveli radove kako bi zaštitili grad od zemljotresa. Međutim, tijekom vremena ovi radovi su zapostavljeni, što je dovelo do degradacije i napuštanja teritorije. Danas, brdo na kojem se nalazi grad je potkopano kontinuiranom erozijom uzrokovanom delovanjem reka u dolini ispod, kao i kišom i vetrom.
Iako ima samo desetak stanovnika, Čivita di Banjoređo je jedan od najlepših italijanskih gradova. U maglovitim danima, grad izgleda kao da lebdi u vazduhu. Meštani se nadaju da će njihov grad uskoro biti upisan na Uneskovu listu svetske baštine, što bi doprinelo još većem razvoju turizma. Pristup selu garantuje visoki betonirani most dug 300 metara, koji je izgrađen 1965. godine i povezuje Čivitu sa selom Banjoređo.
U Čiviti ne nedostaje stvari koje treba uraditi i videti. Među njima se ističe mali muzej Antika Civitas, izgrađen u kući ili pećini San Bonaventura, drevnoj grobnici isklesanoj iznad zida od tufnog kamena. Ova grobnica nosi ime po fra Bonaventuri da Banjoređo (1217-1274), biografu Svetog Franje Asiškog.
Ukoliko želite da posetite ovaj zadivljujući grad sa bogatom istorijom, znajte da je Čivita di Banjoređo udaljena manje od dva sata vožnje od Rima. Dok se brdo na kojem se nalazi grad polako raspada, turisti i posetioci imaju priliku da uživaju u njegovom šarmu i lepoti pre nego što nestane. Čivita di Banjoređo je grad koji pruža jedinstveno iskustvo i nezaboravnu avanturu, te je definitvno vredan posete.