Prestalo svojstvo kulturnog dobra zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane

Milan Petrović avatar

Odluka Vlade Srbije o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu objavljena je u Službenom glasniku Srbije. Zgrade se nalaze na teritoriji opštine Savski venac, u Beogradu, Ulica kneza Miloša broj 33 – 41, na katastarskim parcelama br. 804/2 i 969, KO Savski venac, u državnoj svojini, prestaje svojstvo kulturnog dobra i brišu se iz registra nepokretnih kulturnih dobara.

Odluka je potpisana od strane premijera Miloša Vučevića i objavljena je 15. novembra u Službenom glasniku, a stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja. Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi i Odluka o utvrđivanju zgrada Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu za spomenik kulture.

Ova odluka donesena je nakon procene da zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu više ne ispunjavaju kriterijume zaštite kulturnog dobra. Ove zgrade su bile važne za istoriju i kulturu Srbije, ali su sada prestale da budu deo tog kulturnog nasleđa.

Zgrade su izgrađene u različitim periodima i imaju različite arhitektonske karakteristike. Generalštab Vojske Srbije i Crne Gore izgrađen je u periodu od 1956. do 1965. godine, dok je Ministarstvo odbrane izgrađeno 1993. godine. Obe zgrade su bile važne za vojnu i državnu infrastrukturu, ali su sada deo prošlosti.

Ova odluka je izazvala različite reakcije u javnosti. Dok neki podržavaju odluku Vlade Srbije da prestane svojstvo kulturnog dobra ovim zgradama, drugi smatraju da je to pogrešna odluka. Neki sugerišu da bi bilo bolje da se zgrade revitalizuju i koriste za druge svrhe, umesto da se izbrišu iz registra kulturnih dobara.

Ipak, odluka je donesena nakon pažljive analize i procene stručnjaka, koji su utvrdili da ove zgrade više ne ispunjavaju kriterijume zaštite kulturnog dobra. U skladu sa tim, odluka je doneta kako bi se omogućila dalja upotreba ovih zgrada u skladu sa potrebama savremenog društva.

Važno je napomenuti da ova odluka ne znači da će zgrade biti srušene ili uništene. Naprotiv, ove zgrade će ostati deo urbanih pejzaža Beograda, ali će prestati da budu deo kulturnog nasleđa. To znači da će se zgrade moći koristiti za druge svrhe, u skladu sa potrebama i zahtevima savremenog društva.

U svakom slučaju, ova odluka Vlade Srbije otvara pitanje očuvanja kulturnog nasleđa i njegovoj važnosti u savremenom društvu. Kako se svet menja i razvija, potrebno je prilagoditi se novim uslovima i potrebama, ali istovremeno treba sačuvati i negovati kulturno nasleđe koje je važno za identitet jednog naroda.

U tom kontekstu, ova odluka predstavlja korak ka modernizaciji i prilagođavanju savremenim potrebama, ali istovremeno postavlja pitanje očuvanja kulturnog nasleđa i njegovoj vrednosti. Kako će se ova odluka odraziti na budućnost kulturnog nasleđa Srbije ostaje da se vidi, ali je sigurno da će izazvati diskusiju i debatu o ovom važnom pitanju.

U zaključku, odluka Vlade Srbije o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu predstavlja važan korak ka prilagođavanju savremenim potrebama i zahtevima, ali istovremeno postavlja pitanje očuvanja kulturnog nasleđa i njegovoj važnosti u društvu. Ova odluka će sigurno izazvati različite reakcije i otvoriti pitanje o budućnosti kulturnog nasleđa Srbije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: