PRETUKAO ŽENU PA MOLIO DA GA ODVEZE U KAFANU: Detalji stravičnog nasilja u porodici – Nasilnik već poznat policiji

Milan Petrović avatar

Državljanin Srbije (27) uhapšen je u Beču zbog fizičkog napada na svoju suprugu i napada na policajce koji su došli po prijavi. Incident se dogodio prekjuče oko pet sati ujutro kada je muškarac najpre pretukao svoju suprugu, a zatim je nasrnuo na policajce koji su intervenisali. Kada su policajci stigli na mesto događaja, 27-godišnjak se agresivno ponašao i pokušao je da pobegne.

Žena je pozvala policiju i prijavila da ju je napao njen alkoholizirani suprug. Prethodno ga je tražila policija zbog prekršaja, a on je zatim zamolio žrtvu da ga odvede u kafić. Kada je muškarac ušao u kafić, žena je pozvala policiju. Osumnjičeni je odmah priveden zbog već postojećeg prekršajnog naloga. Takođe, 27-godišnjak je prijavljen zbog pružanja otpora policiji, a izrečena mu je zabrana prilaska žrtvi.

Incident je izazvao zabrinutost u austrijskoj javnosti zbog porasta slučajeva nasilja u porodici. Žrtve nasilja često su u strahu da prijave nasilnika, zbog čega je važno da im se pruži podrška i zaštita.

Nacionalne statistike pokazuju da nasilje u porodici u Austriji nije retka pojava. U 2020. godini, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, prijavljeno je 15.043 slučaja nasilja u porodici. Od toga, 11.628 slučajeva bilo je fizičkog nasilja, dok su ostali slučajevi uključivali psihičko, seksualno ili ekonomsko nasilje.

Organizacije koje pružaju podršku žrtvama nasilja u porodici ističu važnost edukacije i prevencije kako bi se smanjio broj slučajeva. Takođe, važno je osigurati da žrtve imaju pristup sigurnim mestima i podršci profesionalnih institucija.

U slučaju nasilja u porodici, žrtve su često ugrožene i traumatizovane, pa je važno da im se pruži podrška i zaštita kako bi se osiguralo njihovo fizičko i emotivno blagostanje. Roditelji, kao i deca, mogu biti žrtve porodičnog nasilja, zbog čega je važno da se celokupna porodica zaštiti od potencijalnih napada.

Policija u Austriji ima važnu ulogu u zaštiti žrtava nasilja u porodici. Odmah po prijavi, policija interveniše i pruža podršku žrtvama, preduzimajući neophodne mere kako bi se nasilnik odvojio od njih. Takođe, policija sarađuje sa organizacijama koje pružaju podršku žrtvama i pomaže im da se obrate za neophodnu pomoć.

Prevencija nasilja u porodici je dugoročan proces koji zahteva saradnju svih društvenih aktera, uključujući institucije, organizacije civilnog društva i građane. Važno je podizati svest o štetnosti nasilja i raditi na promeni društvenih normi koje ga tolerišu. Edukacija o ravnopravnosti polova i rešavanje konflikata na miran način ključni su koraci ka prevenciji nasilja u porodici.

U slučaju da ste svedok ili žrtva nasilja u porodici, važno je da odmah potražite pomoć. Možete se obratiti policiji, organizacijama koje pružaju podršku žrtvama ili specijalistima za porodično nasilje. Nemojte ostati sami sa svojim problemom, već potražite pomoć kako biste se zaštitili i osigurali svoju bezbednost.

Nasilje u porodici nije prihvatljivo i treba da se suprotstavimo svakom obliku nasilja. Solidarnost sa žrtvama nasilja je važna kako bismo zajedno radili na stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva za sve. Osigurajmo da nasilje u porodici postane prošlost, a da podrška i zaštita žrtvama postanu prioritet u našem društvu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: