„Srbiji dato pravo da prejudicira status Kosova, Hasani tvrdi da je ZSO tradicionalna autonomija“
Hašani je naveo da je Srbiji dato pravo da prejudicira status Kosova prema Briselskom sporazumu. Prema njemu, time su odustali od defakto i dejure priznanja. On je također istaknuo da Zajednica srpskih opština (ZSO) na Kosovu nije teritorijalna autonomija, već tradicionalna. Hašani tvrdi da zajednica kosovskih Srba ima privilegirani status u odnosu na druge zajednice na Kosovu, uključujući i Albance, koji su manjina na tom teritoriju.
Ove izjave su prenijete od strane Demokracije i objavljene na Blicu koji preporučuje čitateljima da obrate pažnju na ovu temu. Hašani je dao detaljno objašnjenje o autonomiji ZSO i njenom značaju za Kosovo. On tvrdi da je ova zajednica važna za Srbe na Kosovu kako bi imali određeni stepen samouprave i zaštitili svoje interese.
Prema Briselskom sporazumu, Srbija ima pravo da prejudicira status Kosova, što znači da se uzima u obzir mišljenje Srbije prilikom donošenja odluka o Kosovu. Ovim potezom, kako tvrdi Hasani, Srbija je odustala od priznanja Kosova kao nezavisne države. ZSO je postala centralna tema u ovom kontekstu, budući da je ona jedan od ključnih elemenata razgovora između Beograda i Prištine.
Hasani naglašava da je ZSO važna za zajednicu kosovskih Srba kako bi im omogućila određenu dozu autonomije i zaštitila njihove posebne interese. On ističe da je ova zajednica imala tradicionalnu autonomiju i da nije teritorijalna u smislu da bi se prostorno odvajala od ostatka Kosova.
U svom objašnjenju, Hasani ističe da je ZSO posebna u odnosu na ostale zajednice na Kosovu jer srpska zajednica ima privilegiran status u okviru ove zajednice. On tvrdi da su Albanci, koji su manjina na teritoriji Kosova, u nešto lošijem položaju u odnosu na Srbe. Hasani također naglašava važnost zajedničkog interesa Srba i Albanaca u izgradnji stabilne i prosperitetne budućnosti za Kosovo.
Ove izjave su izazvale različite reakcije u javnosti. Dok neki podržavaju Hasanijev stav o privilegiranom položaju srpske zajednice u okviru ZSO, drugi to smatraju problematičnim. Postavlja se pitanje kako će ova tema utjecati na buduće odnose između Beograda i Prištine te na stabilnost regije.
Neke političke stranke i organizacije već su reagirale na ove izjave, navodeći da je potrebno pažljivo analizirati situaciju i tražiti najbolje rješenje za sve zajednice na Kosovu. Očekuje se da će ova tema biti dodatno raspravljana u narednim danima, kako bi se razjasnile kontroverze i pronašlo održivo rješenje.
Hašani je također naglasio da je potrebno izbjegavati politizaciju ove teme te se fokusirati na konstruktivan dijalog i saradnju između svih zajednica na Kosovu. On je pozvao sve strane da budu otvorene za razgovor i suradnju kako bi se postigao mir i stabilnost na Kosovu.
U svjetlu ovih događaja, očekuje se da će se politička situacija na Kosovu dodatno komplicirati, budući da su stavovi različitih strana o pitanju ZSO i autonomije srpske zajednice veoma polarizirani. Međutim, unatoč svim izazovima, postoji i optimizam da će se pronaći zajedničko rješenje koje će zadovoljiti sve zajednice na Kosovu i doprinijeti izgradnji stabilne i demokratske države.
Konačno, ova tema će ostati aktuelna u narednim danima i mjesecima, jer će različite strane nastojati ostvariti svoje interese i postići dogovor koji će odgovarati njihovim potrebama. Sve oči su uprte u vođe Srbije i Kosova kako bi se postigao održiv mir i stabilnost na Balkanu, te kako bi se osigurala prosperitetna budućnost za sve zajednice u regiji.