U Srbiji je potvrđeno pet novih slučajeva morbila, što dovodi ukupan broj obolelih na 68 od početka godine. Najnoviji slučajevi su zabeleženi u Nišu, gde je takođe evidentirana i porodična epidemija.
Prema najnovijem izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, u Nišu su registrovana tri slučaja oboljevanja od morbila kod nevakcinisane dece uzrasta od 15 meseci do dve godine.
„Dvoje dece su u okviru porodične epidemije, koja je prijavljena 24. aprila 2024. godine. Dva slučaja su laboratorijski potvrđena, a jedan je porodični kontakt laboratorijski potvrđenog slučaja,“ navodi se u izveštaju.
Prvi slučaj morbila u Novom Pazaru zabeležen je kod četvorogodišnjeg deteta koje nije bilo vakcinisano. Dete je primljeno u bolnicu u Novom Pazaru, a zatim prebačeno u Beograd, gde je naknadnim testiranjem potvrđeno da je reč o oboljenju od morbila.
„Dete je trenutno u stabilnom stanju, što je najvažnije. Brine nas činjenica da su ostvareni brojni kontakti u mestu stanovanja deteta i u bolnici. Mlađa, trogodišnja sestra koja takođe nije bila vakcinisana dobila je temperaturu. U narednom periodu ćemo pokušati da pronađemo sve kontakte i u saradnji sa pedijatrima ispratimo stanje,“ izjavio je prim. dr Šefadil Spahić, direktor Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru.
On je naglasio da nema potrebe za panikom, jer je slučaj morbila u Novom Pazaru sporadičan, te je uporedio trenutnu situaciju sa mnogo težom koja je bila pre nekoliko godina.
Morbile su virusna bolest koja se karakteriše visokom temperaturom, osipom na koži i respiratornim simptomima. Najefikasniji način za prevenciju ove bolesti jeste vakcinacija.
U Srbiji je, kao i u mnogim drugim zemljama, došlo do porasta slučajeva morbila zbog pada vakcinacionog obuhvata. Ova situacija navodi na podizanje svesti o važnosti vakcinacije kako bi se zaštitila deca i sprečilo širenje zaraze.
Ministarstvo zdravlja Srbije aktivno radi na suzbijanju epidemije morbila, sprovodeći kampanje za podizanje svesti o značaju vakcinacije i pružanju podrške zdravstvenim ustanovama u dijagnostici i lečenju obolelih.
Svi građani, a posebno roditelji, pozvani su da se informišu o značaju vakcinacije, da redovno vode decu na vakcinaciju u skladu sa preporukama stručnjaka i da se pridržavaju preventivnih mera kako bi zaštitili svoje zdravlje i zdravlje svojih najmilijih.
Uz saradnju javnih zdravstvenih institucija, profesionalaca i građana, moguće je suzbiti epidemiju morbila i zaštititi populaciju od ove opasne bolesti. Važno je delovati preventivno i odgovorno kako bi se sačuvalo javno zdravlje i sprečilo širenje zaraze.