U Kulturnom centru Srbije u Parizu otvorena je izložba pod nazivom „L’art contact“, koja će trajati do 7. februara. Ova izložba predstavlja skulpture iz zbirke „Terra“, nastale na međunarodnom simpozijumu skulpture u Kikindi, i sadrži radove kako francuskih, tako i srpskih umetnika.
Postavka izložbe podeljena je u dve celine. U podrumu SKC-a nalazi se prezentacija Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Terra“, dok su radovi umetnika raspoređeni po prizemlju i na spratu. Umetnici čija su dela prikazana uključuju An Rošet, Mrđana Bajića, Žozet Barbije, Alen le Burgoka, Čedomira Vasića, Igora Antića, Olgu Jančić, Florens Tor, Bernhard Ridigera, Tanju Ostojić, An Mercedes, Zlatka Glamočaka, Tatjanu Stolpović, Mirjanu Blagojev i Slobodana K. Bijeljca. Neki od ovih umetnika prisustvovali su otvaranju izložbe, čime je dodatno obogaćena atmosfera i značaj događaja.
Direktor Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Terra“, Aleksandar Lipovan, istakao je važnost ove izložbe, naglašavajući da ona prikazuje skulpture u terakoti koje su nastale tokom četiri decenije postojanja simpozijuma u Kikindi. Ovaj muzej danas poseduje više od 1.200 skulptura, što ga čini najvećom savremenom kolekcijom radova velikog formata u terakoti na svetu. Izložba posebno osvetljava dijalog između francuske i srpske umetničke scene, ukazujući na značaj kulturne razmene i očuvanja umetničkog stvaralaštva u glini.
Kikinda, kao domaćin simpozijuma, već decenijama igra ključnu ulogu u razvoju skulpture u terakoti, privlačeći umetnike iz celog sveta. Ovaj događaj postao je platforma za kreativnu razmenu i inovaciju, omogućavajući umetnicima da istraže nove tehnike i teme. Umetnici imaju priliku da rade zajedno, dele ideje i inspirišu se jedni drugima, čime se stvara bogatstvo umetničkog izraza.
Izložba „L’art contact“ ne samo da prikazuje delo umetnika, već i naglašava značaj umetničke zajednice koja se okuplja oko ovog simpozijuma. Kroz umetničke radove, posetioci imaju priliku da zakorače u svet kreativnosti i da se upoznaju sa različitim stilovima i pristupima u savremenoj skulpturi.
Ova izložba takođe ukazuje na potencijal savremenog stvaralaštva kao moćne alatke za umrežavanje i interkulturalni dijalog. U današnjem globalizovanom svetu, umetnost postaje most koji povezuje različite kulture i tradicije, omogućavajući umetnicima da komuniciraju na univerzalnom jeziku. Kroz umetnost, oni mogu izraziti svoja osećanja, misli i identitete, kao i da istraže teme koje su relevantne za društvo u celini.
Umetnost u terakoti, koja je centralna tema ove izložbe, nosi posebnu simboliku. Terakota, kao materijal, ima bogatu istoriju i koristi se u različitim kulturama kako bi se izražavale ideje, emocije i identitet. Skulpture nastale u Kikindi predstavljaju spoj tradicije i savremenog stvaralaštva, stvarajući jedinstven vizuelni jezik koji govori o ljudskoj prirodi i iskustvu.
Izložba „L’art contact“ predstavlja važan korak u jačanju saradnje između Srbije i Francuske u oblasti umetnosti. Kroz ovakve inicijative, povezuju se umetnici, institucije i publika, stvarajući prostor za razmenu ideja i inspirišući nove kreativne projekte. Ovaj dijalog između kultura je od suštinskog značaja za razvoj umetnosti i očuvanje kulturnog nasleđa.
S obzirom na sve navedeno, izložba u Parizu nije samo proslava umetnosti, već i podsticaj za dalju saradnju i istraživanje u oblasti skulpture i vizuelnih umetnosti. Umetnost ima moć da prevaziđe granice i poveže ljude, čineći svet bogatijim i raznolikijim. Posetioci ove izložbe će imati priliku da dožive tu magiju i da se inspirišu radovima talentovanih umetnika iz Srbije i Francuske.