Primenili smo 54 preporuke ODIHR-a

Jovana Radić avatar

„Primenili smo 54 preporuke ODIHR-a, izjavio je Milenko Jovanov“

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke, Milenko Jovanov, izjavio je danas na sednici Skupštine Srbije da je aktuelna vlast primenila 54 preporuke ODIHR-a od 2019. do 2022. godine. On je istakao da se nisu primenile nijedne preporuke dok je opozicija bila na vlasti te je upitao zašto nisu sproveli nijednu preporuku ODIHR-a.

Jovanov je istakao da su napravili 54 koraka u odnosu na ono što je opozicija uradila kada je bila na vlasti, naglašavajući da su tada rezultati bili nula. On je izjavio da su spremni da primene i sve ostale preporuke ODIHR-a te da će se o tome razgovarati u narednim danima, a jedna od njih je da jedan birač može podržati sve izborne liste.

Kritikujući opoziciju, Jovanov je rekao da nije uspela da nađe 17.000 ljudi koji bi čuvali izborne kutije tokom njihovih 12 godina vladavine, što je osnovna obaveza svake ozbiljne političke stranke. On je takođe naglasio da opozicija ne može da pokrije ni tri okruga i da zatim optužuju druge za nedostatak organizacije.

Jovanov je najavio da će se raspravljati o komisiji koju opozicija traži da vrši kontrolu biračkog spiska, kao i o medijskom izveštavanju, ističući da nisu zadovoljni načinom na koji Radio-televizija Srbije izveštava. On je naveo da se na RTS-u prikazuje iskrivljena realnost, što možda potiče od urednika iz prethodne garniture.

Narodni poslanik Stranke slobode i pravde, Borko Stefanović, istakao je da je do trenutne situacije došlo nakon izbora 17. decembra koji su bili puni neregularnosti, a što su potvrdile posmatračke misije. On je optužio vlast da je i nakon izbora nastavila nelegalno da dovodi birače i da nijedna preporuka ODIHR-a nije sprovedena.

Stefanović je poručio da nema prostora za slobodne izbore te optužio vlast da i dalje praktikuje prisilno grupno glasanje, kupovinu glasova i ucenjivanje birača.

Opozicioni i vladini poslanici su izneli različita mišljenja o sprovođenju preporuka ODIHR-a i izbornih procesa, što ukazuje na duboke podele i napetosti u političkom ambijentu u Srbiji. Jovanov je istakao spremnost da se razgovara o daljim preporukama kako bi se unapredila izborna praksa i obezbedila fer i demokratska izborna atmosfera. S druge strane, Stefanović je upozorio na nedostatak slobode i regularnosti u izbornom procesu, stavljajući u pitanje legitimitet aktuelne vlasti.

Dok se političke stranke bore za svoje interese i sprovode različite taktike, građani Srbije nastavljaju da se suočavaju sa političkom nestabilnošću i nedostatkom poverenja u političke institucije. Kako će se situacija dalje razvijati i da li će se postići kompromis u vezi sa izbornim pitanjima, ostaje da se vidi u narednim danima. Sve u svemu, politička scena u Srbiji i dalje ostaje složena i podeljena, sa političarima koji se međusobno optužuju i bore za svoje interese, dok građani često ostaju nezadovoljni i isključeni iz političkih procesa.

Jovana Radić avatar