Beograd i Niš su od početka godine implementirali simultano testiranje na Humani papiloma virus (HPV) i PAP test, čime je skoro 3.000 žena dobilo priliku da proveri svoje zdravlje. Ova inicijativa pokrenuta je od strane Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ s ciljem ranog otkrivanja premalignih i malignih promena na grliću materice.
Do sada je u Beogradu testirano oko 900 žena od 13. januara, dok je u Nišu, gde se testiranje sprovodi od kraja decembra, testirano više od 2.000 žena. Ovi podaci ukazuju na važnost i potrebu za ovim vrstama testiranja u cilju prevencije i ranog uočavanja potencijalno ozbiljnih zdravstvenih problema.
HPV je jedan od najčešćih seksualno prenosivih virusa, a određene vrste ovog virusa su direktno povezane sa razvojem raka grlića materice. Testiranje na HPV može pomoći u identifikaciji žena koje su u riziku od razvoja ovog tipa raka, dok PAP test pomaže u otkrivanju abnormalnih ćelija na grliću materice koje mogu preći u maligni oblik ako se ne leče.
Institut za javno zdravlje Srbije naglašava da je infekcija HPV-om ključni uzrok promena na grliću materice. Zbog toga je važno da žene, posebno one koje su seksualno aktivne, redovno obavljaju ova testiranja. Rano otkrivanje može značajno povećati šanse za uspešno lečenje i smanjiti rizik od razvoja raka.
Preporučuje se da žene započnu testiranja na HPV i PAP test već u mladosti, obično oko 21. godine, ili unutar tri godine od početka seksualne aktivnosti. Testiranja se preporučuju svakih tri do pet godina, zavisno od rezultata prethodnih testova.
Osim testiranja, važno je i edukovati se o HPV-u, njegovim simptomima i načinima prevencije. Vakcine protiv HPV-a su dostupne i mogu znatno smanjiti rizik od infekcije virusom, kao i od razvoja povezanih bolesti. Vakcinacija se preporučuje pre početka seksualne aktivnosti, a idealna starost za vakcinaciju je između 9 i 14 godina.
Zdravstvene službe u Srbiji nastavljaju sa radom na podizanju svesti o važnosti ovih testova i vakcinacije. Kroz različite kampanje i edukativne programe, cilj je da se što veći broj žena motiviše da obavi potrebne preglede i time doprinese svom zdravlju i zdravlju zajednice.
U Nišu i Beogradu, testiranje se sprovodi u okviru javnozdravstvenih akcija koje olakšavaju pristup ovim uslugama. Takođe, rezultati testiranja se obično dobijaju u relativno kratkom roku, što omogućava ženama da brzo reaguju ukoliko se otkriju abnormalnosti.
Važno je napomenuti da mnoge žene možda nemaju simptome koji bi ukazivali na probleme sa grlićem materice, zbog čega su redovni pregledi i testiranja od suštinske važnosti. U slučaju pozitivnog testa na HPV, lekar može preporučiti dodatne preglede i praćenje kako bi se obezbedilo da se eventualne promene na grliću materice ne razviju u ozbiljnije stanja.
Institucije i zdravstveni radnici pozivaju sve žene da ne odlažu testiranja, jer je prevencija uvek bolja od lečenja. Ova akcija testiranja u Beogradu i Nišu predstavlja korak ka unapređenju javnog zdravlja i smanjenju stope obolevanja od raka grlića materice u Srbiji.
U zaključku, testiranje na HPV i PAP test su ključni alati u borbi protiv raka grlića materice. Kroz educiranje, vakcinaciju i redovne preglede, moguće je značajno smanjiti rizik od bolesti i osigurati zdraviju budućnost za žene u Srbiji. Zdravlje je na prvom mestu, a uloga svake žene je da se brine o svom zdravlju i da redovno obavlja potrebne preglede.