Prisustvovaće sahrani pape Franje u Vatikanu

Jovana Radić avatar

Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut stigao je danas u Rim kako bi prisustvovao sahrani pape Franje, koja će se održati u Vatikanu. Ova sahrana je događaj od velikog značaja, budući da se očekuje prisustvo brojnih visokih zvaničnika iz celog sveta.

Papa Franja biće sahranjen u jednoj od poznatih „pet papskih bazilika“, konkretno u Santa Mariji Mađore, gde će njegovo telo biti preneto iz bazilike Svetog Petra. Do sada je potvrđeno da će sahrani prisustvovati najmanje 130 stranih delegacija, što svedoči o uticaju koji je papa imao tokom svog života.

Među dignitarima koji će se pridružiti ovom poslednjem ispraćaju su italijanska premijerka Đorđa Meloni, predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, kao i predsednik Francuske Emanuel Makron. Ova visoka delegacija simbolizuje važnost pape Franje na svetskoj političkoj sceni.

Povorka crkvenih zvaničnika, šefova država i vernika okupljaće se na Trgu Svetog Petra u 10 časova, gde će biti održana misa za pokoj duše pape Franje. Očekuje se da će obred biti izuzetno emotivan, s obzirom na to koliko je papa Franjo bio voljen i poštovan širom sveta.

Kao što je saopšteno iz Vatikana, u prvom redu će stajati visoki zvaničnici iz papine rodne Argentine i Italije, dok će ostali lideri biti raspoređeni prema francuskom abecednom redu, što pokazuje poštovanje i organizaciju koja je uobičajena za ovakve događaje.

Obred u Vatikanu predvodiće kardinal Đovani Batista Re, koji je često pominjan u medijima kao potencijalni naslednik pape Franje na poziciji poglavara Rimokatoličke crkve. Ova spekulacija dodatno naglašava značaj trenutka, posebno u svetlu nedavne smrti pape.

Kovčeg sa telom pape Franje zapečaćen je u petak uveče tokom obreda u bazilici Svetog Petra, a oko 250.000 vernika odalo je počast ovom izuzetnom vođi. Njegova smrt u ponedeljak, 21. aprila, u 89. godini, usled srčane insuficijencije i moždanog udara, označila je kraj jednog značajnog poglavlja u istoriji Rimokatoličke crkve.

Očekuje se da će na ulicama Rima danas biti prisutno oko 200.000 ljudi koji će se okupiti kako bi izrazili svoju podršku i poštovanje prema papi Franji. Policija je na visokom stepenu pripravnosti, sa 4.000 policajaca raspoređenih na ključnim mestima u gradu, kako bi obezbedila miran i siguran tok sahrane.

Papa Franjo, poznat po svom otvorenom pristupu, socijalnoj pravdi i ekologiji, ostavio je dubok trag u srcima mnogih. Njegovi pokušaji da približi Crkvu običnim ljudima i njegov naglasak na milosrđu i pomirenju biće zapamćeni kao ključni aspekti njegovog pontifikata.

Uoči sahrane, mnogi vernici i građani Rima okupili su se oko bazilike Svetog Petra kako bi odali poštovanje i poslednji pozdrav. Ovaj trenutak je prilika da se podsete na sve što je papa Franjo učinio tokom svog života, kao i na vrednosti koje je promovisao.

Kao što je rečeno, sahrana pape Franje nije samo događaj za Rim ili katolički svet, već i za celokupno čovečanstvo. Njegova poruka mira, ljubavi i tolerancije ostaje snažna i relevantna u svetu koji se suočava sa brojnim izazovima. Kao takav, papa Franjo će zauvek ostati u sećanju i srcima onih koji su ga pratili i cenili tokom njegovog života.

Jovana Radić avatar