Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Nišu su danas priveli žensku osobu koja se sumnja da je tokom protestne šetnje u Nišu uputila pretnje Nataliji Jovanović, dekanki Filozofskog fakulteta. Incident se odigrao oko 14.15 časova, kada je Jovanović bila deo protestne šetnje. Prema izjavama iz MUP-a, Jovanović je prijavila da joj je nepoznata žena prišla dok se nalazila na uglu ulica Bulevar Nemanjića i Vojvode Tankosića, i verbalno joj pretila pre nego što se udaljila sa mesta događaja.
Nakon prijave, Jovanović je došla u službene prostorije Policijske uprave Niš, gde je dala izjavu o incidentu. Policija je odmah obavestila Osnovno javno tužilaštvo u Nišu, koje je naložilo da se prikupe dodatne informacije od Jovanović i svedoka, kao i da se pregleda video nadzor na tom području, ukoliko je dostupan. Ovaj događaj je izazvao uznemirenje među građanima, posebno među učesnicima protestne šetnje, koja je, prema nekim izvorima, imala za cilj da skrene pažnju na određene društvene probleme.
Protestne šetnje su u poslednje vreme postale česte u Srbiji, a često su usmerene protiv različitih društvenih i političkih pitanja. U ovom slučaju, neimenovana žena koja je verbalno napala Jovanović predstavlja dodatno pitanje o bezbednosti učesnika ovakvih skupova. Verbalne pretnje, kao oblik nasilja, mogu biti ozbiljan problem, posebno kada su upućene osobama koje se bave obrazovanjem i javnim delovanjem.
Uprkos tome što su protesti često mirni, ovakvi incidenti mogu narušiti njihov značaj i poruku koju protesti žele da prenesu. U ovom slučaju, pretnje protiv dekana Filozofskog fakulteta samo su jedan od primera kako se javna scena može brzo promeniti iz izražavanja nezadovoljstva u situacije koje uključuju pretnje i strah. Važno je napomenuti da učesnici protesta imaju pravo na slobodu okupljanja, ali i da su svi učesnici odgovorni za svoje postupke.
Pored ovog incidenta, u Nišu se često održavaju slične manifestacije, gde građani izražavaju svoje stavove o raznim pitanjima, od obrazovanja do ekonomske pravde. U poslednje vreme, društveni pokreti su se proširili na različite teme, uključujući i prava manjina, ekološke inicijative, kao i ekonomske reforme. U tom kontekstu, važno je da se očuva dijalog i da se izbegnu nasilni ispadi, koji mogu ugroziti suštinske ciljeve ovakvih skupova.
Policija će nastaviti sa istragom ovog incidenta, a očekuje se da će prikupljeni dokazi, uključujući izjave svedoka i eventualne video snimke, pomoći u razjašnjavanju situacije. U međuvremenu, institucije će morati da preispitaju mere bezbednosti tokom javnih okupljanja, kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti.
Ovaj incident takođe postavlja pitanje o tome kako društvo reaguje na verbalne pretnje i nasilje tokom protesta. Policija i pravosudne institucije imaju odgovornost da štite građane, ali takođe i da osiguraju da se sloboda izražavanja ne zloupotrebljava. U tom smislu, važno je da se svi učesnici javnog života, uključujući akademsku zajednicu, političke aktiviste i građanske inicijative, zalažu za kulturu dijaloga i razumevanja, umesto za pretnje i nasilje.
Sve u svemu, incident u Nišu predstavlja alarmantno podsećanje na izazove sa kojima se suočavaju učesnici protesta, kao i na potrebu za jačanjem bezbednosti i zaštite prava svih građana. U društvu gde se često čuju različiti glasovi, važno je da se osigura da ti glasovi budu izraženi na način koji ne uključuje nasilje ili pretnje.