Privreda će usporiti ako FED ne snizi stope, Pauel je gubitnik

Milan Petrović avatar

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, izrazio je zabrinutost da bi američka ekonomija mogla da uspori ukoliko Federalne rezerve ne smanje kamatne stope u najskorije vreme. Ove tvrdnje Tramp je izneo na društvenoj mreži Truth Social, gde je ponovio svoje kritike na račun predsedavajućeg Fed-a, Džeroma Pauela.

Tramp se osvrnuo na trenutne ekonomske uslove, ističući da troškovi padaju i da inflacija, prema njegovim rečima, ne bi trebala da bude značajan problem. On smatra da ukoliko se kamatne stope ne smanje, moglo bi doći do usporavanja ekonomske aktivnosti. U svom postu, Tramp je nazvao Pauela „gospodinom Prekasno“ i „velikim gubitnikom“, sugerišući da bi njegovo oklevanje da smanji kamate moglo imati negativne posledice po ekonomiju.

Trampova kritika dolazi u trenutku kada se ekonomisti i analitičari bave pitanjem kako će trenutna monetarna politika uticati na inflaciju i ekonomsku stabilnost. Powell je ranije ukazao na to da bi smanjenje kamatnih stopa moglo biti prerano, s obzirom na to da su tarife koje je Tramp uveo mogle da dovedu do rasta inflacije. Powell je naglasio potrebu da se sačeka kako bi se steklo jasnije razumevanje efekata tih tarifa.

Tramp je, međutim, u svom postu naglasio da je njegovo predviđanje o inflaciji skoro beznačajno, ukazujući na opadajuće troškove i verujući da bi trenutni ekonomski trendovi mogli ostati stabilni ukoliko se kamatne stope brzo smanje. Ova izjava dolazi u kontekstu šireg razgovora o ekonomskim politikama koje se sprovode u SAD, kao i o uticaju koji one imaju na opštu ekonomsku situaciju.

Važno je napomenuti da su kamatne stope ključni alat koji Federalne rezerve koriste za upravljanje ekonomijom. Smanjenje kamatnih stopa može podstaći investicije i potrošnju, dok povećanje kamatnih stopa može pomoći u kontroli inflacije. U tom smislu, odluke koje donosi Fed imaju dalekosežne posledice po ekonomiju, a razlike u mišljenjima između Trampa i Pauela samo dodatno komplikuju situaciju.

U međuvremenu, ekonomisti se suočavaju sa izazovima kao što su globalni lanac snabdevanja, rastuće cene energenata i uticaj pandemije na tržište rada. Ove okolnosti dodatno otežavaju predviđanje budućih ekonomskih kretanja i postavljaju pitanja o tome kako bi politika Federalnih rezervi trebala da se prilagodi trenutnim uslovima.

Trampovi komentari su takođe deo šire debate o ekonomskoj politici u SAD, koja se često fokusira na pitanja inflacije, kamatnih stopa i ekonomske rasta. Kritičari njegovih stavova ukazuju na to da bi prekomerno smanjivanje kamatnih stopa moglo dovesti do inflatornih pritisaka u budućnosti. S druge strane, podržavaoci Trampa smatraju da su trenutni ekonomski pokazatelji dovoljni da opravdaju smanjenje kamatnih stopa.

S obzirom na sve ovo, jasno je da je ekonomska situacija u SAD kompleksna i da zahteva pažljivo razmatranje svih faktora. Kako se situacija razvija, tako će se i diskusije o monetarnoj politici nastaviti, a odluke koje donese Fed će biti od suštinskog značaja za ekonomsku budućnost zemlje. U tom kontekstu, Trampovi komentari predstavljaju samo jedan deo šireg razgovora o ekonomskim politikama i njihovim efektima na svakodnevni život građana.

Milan Petrović avatar