Na nedavnoj Varšavskoj konferenciji o ljudskoj dimenziji OEBS-a, komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević istaknula je probleme sa kojima se suočavaju srpske izbeglice sa prostora bivše Jugoslavije i interno raseljeni sa Kosova i Metohije u Srbiji.
Od preko 600.000 izbeglica sa teritorija bivše Jugoslavije, više od 350.000 je steklo državljanstvo Srbije, dok oko 8.000 izbeglica iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske još uvek čeka na rešenje svojih stambenih potreba. Stanisavljević je istakla da je rešavanje ovog problema jedan od najdugotrajnijih i još uvek nerešenih izbegličkih problema u Evropi.
Također, ukazala je na probleme interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, njih oko 200.000, koji su raseljeni više od 25 godina. Njihov povratak je otežan zbog bezbednosnih pritisaka i kršenja osnovnih prava. Stanisavljević je istakla važnost rešavanja ovih problema kako bi se osigurala bolja budućnost za sve izbeglice i raseljena lica.
OEBS je odigrao ključnu ulogu u olakšavanju rešavanja izbegličkih problema u Evropi, a Stanisavljević je istakla potrebu za saradnjom svih zemalja i institucija kako bi se pronašla održiva rešenja za ove kompleksne probleme.
Srbija se suočava sa brojnim izazovima u rešavanju problema izbeglica i interno raseljenih lica, ali vlasti rade na pronalaženju rešenja i obezbeđivanju boljih uslova za sve ugrožene grupe. Međunarodna podrška i saradnja su od velikog značaja u rešavanju ovih problema i osiguravanju bolje budućnosti za sve izbeglice i raseljena lica u zemlji.
Na kraju, Stanisavljević je istakla važnost kontinuirane podrške međunarodne zajednice u rešavanju izbegličkih problema i interno raseljenih lica u Srbiji. Samo zajedničkim naporima i saradnjom svih relevantnih aktera može se postići održivo rešenje za ove kompleksne probleme i osigurati bolja budućnost za sve ugrožene grupe.