Probleme vezane za izbore rešavati u institucijama Srbije

Milan Petrović avatar

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik istaknuo je da se problemi vezani za izbore u Srbiji ne mogu riješiti unutar institucija Europske unije, već se prvo moraju istražiti unutar srpskih institucija. On je izrazio nadu da će Srbija početi s konstituiranjem vlastitih institucija, te naglasio važnost institucionalnog formiranja parlamenta i nove vlade kako bi se riješili svi sustavni nedostaci kada je riječ o izbornom okviru.

Bilčik je također ponovio da se mora pričekati konačni izvještaj OEBS/ODIHR-a kako bi se dobila potpuna ocjena onoga što se dogodilo i što treba ispraviti. On je izjavio to za Juropijan Vestern Balkans.

Vladimir Bilčik je također poslanik u Europskom parlamentu iz redova Europske narodne partije (EPP). Njegove izjave dobile su pažnju i u medijima, a ističe se i da je kompletan sadržaj vijesti dostupan korisnicima Tanjugovih servisa.

Ovo je važna izjava koja budi nadu da će vlasti u Srbiji preuzeti odgovornost i djelovati u interesu građana. Parlament i vlada su temelj demokratskog društva, te je važno da se brzo i učinkovito uspostave kako bi se riješili problemi s izbornim procesom.

Srbija čini napredak na putu prema europskim integracijama, no sve je češće bila izložena kritikama zbog postizbornih problema. Stoga je važno da se ti problemi transparentno ispituju i rješavaju, te da se poduzmu sve potrebne mjere kako bi se omogućio slobodan, pravičan i demokratski izborni proces u budućnosti.

U proteklom izbornom procesu, kritičari su iznijeli brojne prigovore i nedostatke, zbog čega je važno da se problemi adekvatno riješe kako bi se izbjegle slične situacije u budućnosti. Institucijama EU je stalo do toga da se problemi riješe na adekvatan i demokratski način, te je za očekivati da će biti dodatnih pritisaka i zahtjeva za poboljšanjem izbornog okvira i povećanjem transparentnosti izbornog procesa.

Izbore je u Srbiji bilo potrebno dodatno nadzirati zbog pandemije COVID-19, no kritike su se odnosile i na druge aspekte izbornog procesa. Nadzor izbora od strane OEBS/ODIHR-a je važan korak i bit će ključan za procjenu situacije i preporuke za buduće izbore.

Vladimir Bilčik je iznio potrebu za formiranjem novih institucija kako bi se omogućilo rješavanje problema s izbornim okvirom i učinilo ispravke kako bi se problemi izbjegli u budućnosti. Pojedini čelnici EU su također izrazili sličnu zabrinutost, te je važno da Srbija preuzme odgovornost i djeluje u skladu s preporukama međunarodnih i europskih institucija.

Izbori u Srbiji su važni za demokratski proces zemlje, te je stoga važno da se provedu po međunarodnim standardima i da se osigura pravilnost i transparentnost cijelog procesa. EU je zainteresirana za stabilnost i napredak zemlje, te će stoga i dalje pratiti situaciju i pružati podršku procesu reformi.

Budućnost Srbije je u europskim integracijama, te će ovi izbori biti važan korak prema tom cilju. Srbija ima potencijal za daljnji razvoj i napredak, no kako bi ostvarila svoje ciljeve, mora surađivati s međunarodnim partnerima i prihvatiti preporuke za unapređenje demokratskih procesa.

U ovom kontekstu, važno je i da se izborni procesi provode u skladu s europskim standardima te da se održi dijalog s Europskom unijom kako bi se osiguralo poštivanje demokratskih načela i ljudskih prava.

Srbija se suočava s brojnim izazovima, no davanje podrške demokratskim procesima i reformama bit će ključno za daljnji napredak zemlje. Nadamo se da će svi politički akteri u Srbiji preuzeti odgovornost za provedbu reformi te pridonijeti izgradnji demokratskog društva i jačanju vladavine prava.

U konačnici, Srbija će samo uz demokratske institucije i transparentne izborne procese moći postići stabilan napredak i osigurati bolju budućnost za svoje građane. Izbori su prilika za vođenje dijaloga i izgradnju demokratskog društva, te se stoga nadamo da će se problemi s izbornim procesom brzo riješiti i da će Srbija nastaviti putem ka europskim integracijama.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: