Problemi kod digitalnog vaskrsavanja mrtve osobe

Milan Petrović avatar

Botovi tuge ili ‘deathbots’ postaju stvarnost sa nekoliko firmi koje nude ovu uslugu. Istraživači sa Univerziteta u Kembridžu upozoravaju da ova tehnologija može izazvati psihičku štetu, posebno u teškim trenucima gubitka. Postojeće platforme koje nude uslugu digitalnog zagrobnog života uključuju Project December i Hereafter, dok je Microsoft dobio patent za četbot koji može da koristi podatke osobe kako bi reagovao kao neko koga poznaješ.

Etičari upozoravaju na potrebu za balansom između dostojanstva pokojnika i finansijskih motiva digitalnih usluga zagrobnog života. Postoje tri hipotetička scenarija koji se mogu pojaviti u korišćenju botova, kao što su prikriveno reklamiranje proizvoda ili uznemiravanje dece tvrdnjama da je mrtav roditelj još uvek ‘sa njima’. Postavlja se pitanje ograničenja i prava korisnika u interakciji sa ovakvim tehnologijama.

Brzi napredak u veštačkoj inteligenciji omogućava skoro svakome da oživi preminule voljene osobe putem botova tuge. Postojanje ovakvih simulacija može izazvati jake emocionalne veze i ranjivost na manipulaciju. Važno je razmotriti metode za prestanak korišćenja mrtvih robota na dostojanstven način, kao i postavljanje starosnih ograničenja za korisnike. Potrebno je uzeti u obzir prava i saglasnost svih uključenih u ovu tehnologiju radi umanjenja socijalnih i psiholoških rizika.

Milan Petrović avatar