Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da australijska rudarska kompanija Rio Tinto mora osigurati odobrenja Srbije za projekt „Jadar“, koja će ovisiti o studiji utjecaja projekta na okoliš. Proces izdavanja odobrenja mogao bi potrajati dvije godine.
„Ovisi o nama koliko brzo ćemo biti. Već smo izgubili dvije godine. Mogli bismo biti prvi u ovom natjecanju“, rekla je Đedović Handanović. Odbacila je kritike aktivista da bi projekt Jadar izazvao veliku zagađenje tla i vode.
„Izneseni argumenti imaju za cilj narušavanje reda na ulicama pod krinkom brige za ekologiju“, tvrdi ona. Prema njenim riječima, rezerve litija u okviru projekta Jadar iznose 158 milijuna tona, što predstavlja oko 17 posto europskih rezervi ovog metala koji se koristi za proizvodnju baterija za električne automobile (EV).
Ako projekt Jadar bude odobren, procijenjena godišnja proizvodnja litija u ovom rudniku bi iznosila 58.000 tona, što je dovoljno za proizvodnju 1,1 milijuna električnih vozila, dodaje ministarka rudarstva i energetike.
Litij je ključni element u proizvodnji baterija za električne automobile, što ga čini neophodnim u tranziciji prema održivijem obliku prijevoza. Rio Tinto je jedan od najvećih svjetskih proizvođača litija, te bi projekt Jadar u Srbiji mogao donijeti značajan doprinos globalnoj proizvodnji ovog dragocjenog metala.
Ministarka Dubravka Đedović Handanović istaknula je važnost ovog projekta za ekonomiju Srbije, ističući da bi investicija u rudnik Jadar mogla stvoriti nova radna mjesta i doprinijeti rastu gospodarstva. Također je naglasila da je važno osigurati da projekt bude proveden uz poštivanje najviših standarda zaštite okoliša i održivog razvoja.
Rio Tinto već provodi istraživanja i studije kako bi prikupio potrebne podatke za procjenu utjecaja projekta na okoliš i zajednicu. Ministarka je naglasila da će Srbija pažljivo pratiti ovaj proces i osigurati da se sve odluke donose transparentno i u skladu s zakonima.
Projekt Jadar ima potencijal transformirati rudarstvo i energetiku u Srbiji, otvarajući nove mogućnosti za razvoj industrije litija i baterija. Osim toga, investicija u ovaj projekt bi mogla potaknuti razvoj lokalne zajednice i osigurati održivu budućnost za cijelu regiju.
Kroz suradnju s globalnim partnerima kao što je Rio Tinto, Srbija može ostvariti značajan napredak u razvoju održivih energetskih rješenja i postati lider u proizvodnji litija na europskom tržištu. Važno je da se projekt Jadar provodi uz pažljivo planiranje i nadzor, kako bi se osiguralo da koristi od ovog projekta budu maksimalne, a štetni utjecaji na okoliš svedeni na minimum.
Ukupno gledano, projekt Jadar predstavlja važan korak prema održivijoj budućnosti za Srbiju i regiju. Ovaj ambiciozni projekt donosi velike mogućnosti za razvoj gospodarstva, stvaranje novih radnih mjesta i unaprjeđenje tehnoloških kapaciteta zemlje. Investicija u litij može biti ključna za transformaciju energetskog sektora i smanjenje emisija stakleničkih plinova, te bi stoga trebala biti podržana i promovirana kao važan dio tranzicije prema održivijoj budućnosti.