Prof. Dejan Ilić, „otac“ litijumsko-jonske baterije, predsednik UO fonda Srbije za inovacije

Milan Petrović avatar

Dejan Ilić, profesor iz Selevca kraj Smedereva, dobio je „tehnički Oskar“ pre četiri godine za svoje dostignuće u proizvodnji litijumsko-jonskih baterija. On je napravio bateriju za kosmičku sondu „Galileo“ koja već 18 meseci putuje svemirom i šalje podatke nazad na Zemlju. Ilić je poznat po svojim inovacijama u oblasti baterija, uključujući bateriju za pejsmejker i litijumsku bateriju za „ajfon“ Stiva Džobsa. Trenutno vodi projekat standardizacije litijumsko-jonskih baterija za električne automobile u Nemačkoj.

Litijum je važan elemenat koji se koristi u litijumskim baterijama zbog visokog napona koji može proizvesti. Jadarit je mineral iz kojeg se može ekstrahovati litijum visokog kvaliteta, stvarajući stratešku ekonomsku prednost za Srbiju. Profesor Ilić smatra da ekološke opasnosti od rudarenja jadarita ne postoje ako se proces obavlja po propisima Srbije ili EU. Rudnici litijuma mogu imati i dodatnu ekonomsku vrednost preradom jalovine u upotrebljive materijale.

Kompanija „Rio Tinto“ nije dobila dozvolu za eksploataciju litijuma u Srbiji zbog nedostatka poštovanja propisa. Profesor Ilić veruje da postoji velika potražnja za litijumom u industriji stakla, prehrambenoj industriji, avio-industriji i industriji lekova. On poziva zainteresovane da se pridruže sajmu u Novom Sadu gde će eksperti odgovarati na pitanja o rudarenju, baterijama i električnim vozilima.

Profesor Ilić smatra da Srbija ima potencijal da postane lider u proizvodnji litijumskih baterija za telekomunikacije, solarno i vetroelektrane, kao i za vozila kao što su viljuškari. Inovacioni fond Srbije ima sredstva za podršku ovakvim projektima, a profesor veruje da postoji finansijski efekat za one koji žele da se okušaju na tržištu.

Kada je reč o budućnosti elektro-vozila, profesor Ilić smatra da litijumske baterije će biti dominantne još najmanje 20 godina. On ističe važnost hidrogena kao energenta budućnosti, dok smatra da natrijum nije pouzdana alternativa za litijumske baterije. Iako automobili na litijumske baterije imaju svoja ograničenja, profesor veruje da imaju budućnost i da će se tehnologija dalje razvijati.

U zaključku, Dejan Ilić je priznat inovator u oblasti litijumskih baterija i ima viziju za Srbiju da postane lider u proizvodnji ovih tehnologija. S njegovim iskustvom i znanjem, postoji mogućnost da Srbija iskoristi potencijal rudarenja litijuma i stvori ekonomsku prednost na globalnom tržištu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: