Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije, izjavila je danas da je prethodna vlast, izmenama zakona 2006. i 2011, omogućila Rio Tintu eksploatacijska prava de iure. Promenom zakona, samo onaj ko ima istražna prava može dobiti i eksploatacijska prava, što je priznao i profesor geologije u penziji Zoran Stevanović. Brnabić se iznenadila kada je videla da je Stevanović to priznao u intervjuu za Novi magazin. Ona je istakla da su bivši režim, koji je sada opozicija, promenili propise kako bi omogućili Rio Tintu da dobije eksploatacijska prava, iako su samo oni imali istražna prava.
Brnabić je za TV Pink izjavila da je to bila tema o kojoj je ranije govorila zajedno sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i članovima vlade Srbije, te da su raspravljali o tome i u Narodnoj skupštini. Bivša vlast, koja je danas u opoziciji, suprotstavlja se litijumu i Rio Tintu, no profesor Stevanović je otkrio da su upravo oni promenili propise kako bi omogućili Rio Tintu da dobije eksploatacijska prava. Brnabić je naglasila da je bivši režim dodelio istražna prava Rio Tintu, zbog čega je ta kompanija bila jedina sposobna da dobije eksploatacijska prava.
Rio Tinto je australijska multinacionalna kompanija koja se bavi eksploatacijom i proizvodnjom ugljenika, bakra, zlata, dijamanata i drugih minerala. Kompanija je prisutna u više od 36 zemalja širom sveta, a u Srbiji su aktivni u istraživanju i eksploataciji minerala kao što su litijum, bor i drugi. Planovi kompanije za iskopavanje litijuma i drugih minerala u Srbiji naišli su na kontroverze zbog potencijalnih ekoloških i društvenih posledica.
Eksploatacija litijuma, koji se koristi u proizvodnji baterija za električna vozila, postala je važna tema zbog rastuće potražnje za ovim mineralom u svetu. Srbija, sa bogatim nalazištima litijuma, postala je meta interesovanja multinacionalnih kompanija, što je izazvalo zabrinutost među građanima i ekološkim aktivistima. Rio Tinto je bio jedan od glavnih igrača u ovom sektoru, ali su optužbe za korupciju i ekološke incidente doveli do javne osude i otpora protiv aktivnosti kompanije u mnogim zemljama.
Kritičari tvrde da multinacionalne kompanije kao što je Rio Tinto često koriste svoj uticaj i resurse kako bi osigurale povoljne uslove za eksploataciju minerala u zemljama u razvoju, često na štetu lokalnog stanovništva i životne sredine. Stručnjaci upozoravaju da je eksploatacija litijuma i drugih minerala često povezana sa degradacijom životne sredine, zagađenjem vode i vazduha, gubitkom biodiverziteta i kršenjem ljudskih prava lokalnog stanovništva.
Srbija, kao zemlja sa bogatim prirodnim resursima, suočava se sa izazovima održivog korišćenja tih resursa i zaštite životne sredine. Litijum je postao važan resurs u tranziciji ka čistoj energiji i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte. Međutim, održiva eksploatacija litijuma zahteva odgovoran pristup koji uzima u obzir ekološke, socijalne i ekonomske faktore.
Vlada Srbije je najavila da će revidirati politiku eksploatacije litijuma i drugih minerala kako bi osigurala transparentnost, odgovornost i uključivanje građana u proces donošenja odluka. Ministarstvo rudarstva i energetike sprovešće javnu raspravu o novom zakonu o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kako bi se obezbedila bolja zaštita prirodnih resursa i životne sredine.
Rio Tinto je izdao saopštenje u kom ističu svoju posvećenost održivom razvoju i poštovanju najviših standarda u eksploataciji minerala. Kompanija je najavila da će sarađivati sa vladom Srbije, lokalnim zajednicama i ekološkim organizacijama kako bi osigurala transparentnost i odgovorno upravljanje svojim projektima u Srbiji.
Litijum je postao ključni resurs u tranziciji ka čistoj energiji i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte. Srbija, kao jedna od vodećih proizvođača litijuma u Evropi, ima potencijal da postane važan igrač na svetskom tržištu ovog minerala. Međutim, održiva eksploatacija litijuma zahteva pažljivo planiranje, transparentnost i uključivanje svih zainteresovanih strana kako bi se osiguralo da eksploatacija minerala bude u skladu sa principima održivog razvoja i zaštite životne sredine.