Profesori Univerziteta u Beogradu okupili su se danas ispred Ministarstva prosvete kako bi uložili žalbe na uredbu koja se tiče obračuna njihovih plata. Ova akcija je deo protesta protiv načina na koji se obračunavaju plate, a profesori su izrazili želju da „zatrpaju“ Ministarstvo zahtevima, kao što su oni sami bili „zatrpani“ raznim obavezama i pretnjama.
Na protestu, profesori su formirali kolonu i ulazili po petoro u zgradu Ministarstva kako bi predali svoje žalbe. Njihov cilj je da Ministarstvo apeluje na vladu da ukine spornu uredbu o obračunu plata. Profesor Filozofskog fakulteta, Oliver Tošković, izjavio je da je ideja da pravni tim Univerziteta preda inicijativu za ocenu ustavnosti te uredbe, s obzirom na to da smatraju da je ona neustavna.
Tošković je istakao da su profesori primili razne zahteve, opomene i pretnje od strane Ministarstva, uključujući i obavezu da nastava počne u roku od osam dana. „Rešili smo da uzvratimo istom meru i predajemo zahteve jer nam je ukinuta plata i promenjen opis posla“, naglasio je Tošković.
Ministarstvo prosvete je, s druge strane, podnelo 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica zbog neodržavanja nastave. Ustanovama je dat rok od osam dana da započnu nastavu, a nakon kontrolnog nadzora, očekuju se nove prekršajne prijave. Kazne za nesprovođenje nastave kreću se od 200.000 do 2 miliona dinara za ustanove, dok su kazne za odgovorna lica između 5.000 i 50.000 dinara.
Profesori se suočavaju s teškim finansijskim situacijama, jer su im plate smanjene. „Nama stiže 12 odsto plate, iz dva dela. Prošlog meseca smo primali između 3.000 i 8.000 dinara. To je tragikomična situacija, a kako vreme ide, više postaje tragedija nego komedija“, rekao je Tošković. On je dodao da mnogi profesori, uključujući i samohrane roditelje, imaju ozbiljne finansijske probleme, dok su neki od njih ostali bez plata.
Na protestu su se okupili profesori iz različitih fakulteta, pokazujući jedinstvo u borbi za bolje uslove rada i pravedniji obračun plata. Njihova akcija je izazvala pažnju medija i javnosti, a podršku su im pružili i studenti koji su prepoznali značaj njihove borbe.
Ova situacija ukazuje na širu krizu u obrazovnom sistemu, gde su profesori često marginalizovani, a njihovi zahtevi se ignorišu. U svetlu trenutnih događanja, neizvesno je kako će se situacija razvijati, ali profesori su odlučni da se bore za svoja prava.
Škole i fakulteti se suočavaju sa sve većim pritiscima, a profesori se nadaju da će njihov protest dovesti do promena u politici Ministarstva prosvete. Oni insistiraju na hitnoj reviziji uredbe o obračunu plata, koja je, prema njihovim rečima, ne samo nefer, već i neustavna.
U narednim danima očekuje se nastavak akcija i pritisaka na Ministarstvo prosvete, dok profesori traže ne samo povratak svojih plata, već i priliku da rade u normalnim uslovima. „Nadamo se da će ovo biti što pre povučeno i vraćeno u normalu“, zaključio je Tošković, pozivajući na hitnu reakciju vlasti kako bi se sprečila dalja eskalacija problema u obrazovnom sektoru.