Proizvodi po nižim cenama za Crni petak marketinški trik

Milan Petrović avatar

Ekonomist Milan Beslać istaknuo je danas da ograničen broj proizvoda po sniženim cijenama za Crni petak predstavlja marketinški trik za sljedeću kupovinu i psihološki efekt da i potrošač može i zaraditi.

Beslać je podsjetio da je Crni petak nastao 1869. godine kada je došlo do kraha njemačke berze zlata jer su dva brokera pokušala kupiti sve količine zlata, ali je tadašnji predsjednik Ulysses S. Grant plasirao na tržište ogromnu količinu zlata po niskim cijenama, što je dovelo do bankrota tih dvojice brokera. „To je bio crni petak za njih dvojicu“, rekao je Beslać za Tanjug. Dodao je da je sam naziv „Crni petak“ paradoksalan jer u našoj zemlji taj dan označava tri uspjeha – uspjeh potrošača da kupe nešto navodno jeftinije, uspjeh prodavaca da prodaju veći obim svojih proizvoda i uspjeh države da uzme porez.

Beslać je naveo da je u Americi taj dan uvijek ispraćen tučama i kampiranjem zbog ograničene količine proizvoda i kratkog trajanja akcije, dok u Srbiji zvanično počinje 25. novembra i traje cijelu te nedjelje. Kada je u pitanju marketing influensera, istaknuo je prisutne prevare među influenserima i na deklaracijama proizvoda te uporedio američki način prodaje s našim. Beslać je zaključio da svi moraju raditi na sebi kako ne bi pronalazili vrijednost u garderobi te da kvalitetu treba tražiti u ljubavi, prijateljstvu i saosjećanju.

Ukratko, Crni petak je marketinški trik koji potiče iz prošlosti te je važno razumjeti njegove korijene kako bismo bili svjesni svojih potrošačkih odluka. Beslać ističe da je potrebno paziti na marketinške trikove i prevare te da je važno tražiti prave vrijednosti u životu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: