Projekat „Jadar“ benefiti i zelene činjenice

Milan Petrović avatar

Projekt „Jadar“ izazvao je veliku pažnju javnosti zbog svog potencijalnog uticaja na životnu sredinu. Zbog nedovoljne informisanosti o ovom važnom projektu za našu zemlju, neophodno je istaći da su benefiti nemerljivi i da je cilj da bude ekološki održiv i da pruži koristi ne samo lokalnoj zajednici, već i širem regionu.

Ovo je pet zelenih činjenica koje se tiču projekta „Jadar“:
1. Rudnik će se nalaziti u hidroizolovanoj zoni, udaljen od izvorišta voda i poljoprivrednog zemljišta. Jedna od osnovnih prednosti projekta „Jadar“ je to što će zona u koju će rudnik biti smešten biti hidroizolovana. To znači da će biti daleko od izvorišta vode i poljoprivrednog zemljišta, čime se minimizuje rizik od zagađenja vodenih resursa i poljoprivrednih površina. Zona je pažljivo odabrana kako bi se osigurala maksimalna zaštita lokalnog ekosistema.

2. Rudnik će zauzimati maksimalnu površinu od 220 hektara. Maksimalna površina rudnika biće 220 hektara, a ova površina je optimizovana kako bi se omogućilo efikasno rudarenje. U isto vreme, vodi se računa o očuvanju što većeg dela okolnog prostora. Plan je urađen tako da se minimalizuje uticaj na prirodu i lokalne zajednice.

3. Kao posledica seče 145 hektara šume za potrebe izgradnje rudnika biće zasađeno 300 hektara novih. Kako bi se nadoknadila seča 145 hektara šume za potrebe izgradnje rudnika, projektanti su planirali da zasade čak 300 hektara novih šuma! Cilj je ne samo da se vrati izgubljena šumska površina, već i da se poboljša biodiverzitet i ekološka ravnoteža u tom području. Sadnja će pomoći da se apsorbuje ugljen-dioksid, unapredi kvalitet vazduha i obezbede staništa za brojne vrste biljaka i životinja.

4. Projekat Jadar neće imati otvoren kop – Jadarit će se izvlačiti iz podzemnih postrojenja. Za razliku od mnogih tradicionalnih rudnika, rudnik Jadar neće imati otvoreni kop. Jadarit, mineral od kojeg se proizvode litijumove baterije, izvlačiće se iz podzemnih postrojenja, a ova metoda minimizira površinske poremećaje i smanjuje vizuelni uticaj rudnika na pejzaž. Smanjuje se i rizik od erozije zemljišta i zagađenja prašinom, čime se dodatno štiti lokalna životna sredina.

5. Rudnik Jadar će imati deponiju otpada u čvrstom obliku koja će biti zaštićena od bilo kakvog uticaja vremenskih prilika. Deponije koje će se koristiti u projektu Jadar biće u čvrstom obliku. To znači da će biti zaštićene od bilo kakvog uticaja okoline i vremenskih prilika. Ovakve deponije dizajnirane su da spreče da štetne materije procure u tlo i vodu, čime se dodatno osigurava ekološka sigurnost. Deponije će biti pažljivo nadgledane i održavane kako bi se osigurala njihova dugoročna stabilnost i sigurnost.

Pozivamo sve građane da podele ove informacije i da se uključe u diskusiju o budućnosti našeg okruženja. Tiče se svih nas! Ove inicijative predstavljaju značajan korak ka održivom razvoju i zaštiti prirodnih resursa Srbije. Projekt Jadar je primer kako moderna industrija može da se integriše sa ekološkom svešću i odgovornošću prema životnoj sredini.

Milan Petrović avatar