Litijum je postao ključni metal u električnoj industriji, a Francuska je proglasila litijumski projekat „Emili“ za nacionalni interes, kao deo svoje strategije zelene reindustrijalizacije. Ovaj projekat se sastoji od rudnika litijuma u Bovoaru i gigafabrika baterija na severu zemlje, a cela regija Dolina baterija postaje centar za proizvodnju električnih vozila. Francuska planira da otvori 20.000 direktnih radnih mesta u industriji električnih vozila u narednoj deceniji.
Rudnik „Emili“ u departmanu Alije planira otvaranje 500 direktnih i 1.000 indirektnih radnih mesta, uz cilj da proizvodi litijum za baterije 700.000 vozila tokom 25 godina. Ovo bi smanjilo zavisnost od uvoza litijuma iz Kine, što je važno s obzirom na zabrinutost zbog globalnog snabdevanja mineralima potrebnim za energetsku tranziciju. Francuska se nada da će postati lider u proizvodnji električnih vozila u Evropi, sa ciljem od gotovo dva miliona električnih i hibridnih vozila do 2030. godine.
Da bi podržala industrijski razvoj, Francuska investira u obrazovanje i obuku radne snage za e-mobilnost. Univerzitet u Artoi otvorio je školu za obuku inženjera budućnosti, sa ciljem obuke 20.000 ljudi u narednim godinama. Francuska ambasada u Srbiji vidi sličnu šansu za Srbiju sa projektom „Jadar“, koji bi mogao postati srpska „dolina baterija“. Litijum može biti ključ za ekonomski razvoj Srbije i njen put ka EU, uz stroge ekološke standarde i kontrolu uticaja na životnu sredinu.
Međunarodna agencija za energiju je zabrinuta zbog globalnog snabdevanja mineralima za energetsku tranziciju i poziva na povećanje rudarskih investicija. Francuska se nada da će postati lider u proizvodnji električnih vozila u Evropi, sa ambicijom da postane centralni igrač u globalnom lancu vrednosti za električna vozila. Litijum postaje ključni element energetske tranzicije u Evropi, jer će prodaja vozila sa unutrašnjim sagorevanjem biti zabranjena u EU od 2035. godine.
Rudnik „Emili“ u Francuskoj će otvoriti mnogo radnih mesta i doprineti proizvodnji litijuma za baterije električnih vozila. Francuska se pozicionira kao centralni igrač u proizvodnji električnih vozila u Evropi, sa ambicijom da postane lider u ovoj industriji. Obrazovanje i obuka radne snage su deo strategije zelene reindustrijalizacije, uz fokus na e-mobilnost i smanjenje zavisnosti od uvoza litijuma iz Kine. Srbija takođe ima priliku da postane deo ovog globalnog lanca vrednosti sa projektom „Jadar“, uz stroge standarde za zaštitu životne sredine i kontrolu uticaja na okolinu.