Promocija knjige Ilana Papea u Palati umetnosti „Madlena“

Tamara Nikolić avatar

U Palati umetnosti „Madlena“ će 13. februara biti predstavljena knjiga „Deset mitova o Izraelu“, koju je napisao univerzitetski profesor istorije Ilan Pape. Ova knjiga ima za cilj da dekonstruiše mitove koji su temelj države Izrael, a koji, kako autor ističe, imaju duboke korene u istoriji i značajan uticaj na sadašnjost i budućnost.

Ilan Pape, rođen 1954. godine u Haifi, potiče iz porodice nemačkih Jevreja koji su tridesetih godina pobegli od nacista. Njegovo obrazovanje započelo je na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu, gde je diplomirao, a potom je nastavio sa studijama istorije na Oksfordu, gde je doktorirao 1984. godine. Tokom svoje karijere, Pape je predavao na Univerzitetu u Haifi do 2006. godine, kada je napustio Izrael i prešao na Univerzitet u Ekseteru u Velikoj Britaniji.

Jedan od ključnih aspekata Papeovog rada jeste njegovo razumevanje istorije kao konteksta za savremene društveno-političke događaje. On smatra da svaka nacija i država, u različitim stepenima, počiva na mitovima koji mogu biti smišljeni vekovima unazad. Ovi mitovi imaju potencijal da oblikuju identitet i politiku, uticaj koji se može videti i u slučaju Izraela. Kroz svoju knjigu, Pape se bavi dekonstrukcijom tih mitova, nastojeći da pruži realniju sliku istorije Izraela i njegovih odnosa prema Palestincima.

U knjizi „Deset mitova o Izraelu“, Pape kritikuje dominantne narative koji su oblikovali percepciju Izraela u globalnim okvirima. On istražuje kako su određeni mitovi, kao što su oni o „pravednom ratu“ ili „demokratskoj oazi“ u regionu, često korišćeni za opravdanje vojne akcije i okupacije. Pape navodi da se kroz ove mitove zanemaruju realnosti svakodnevnog života Palestinaca i njihovih prava, kao i istorijski kontekst sukoba.

Jedan od mitova koji Pape analizira je ideja o Izraelu kao „zemlji bez naroda za narod bez zemlje“. Ovaj narativ je često korišćen da bi se opravdalo naseljavanje jevrejskih imigranata na teritoriji Palestine, zanemarujući prisustvo palestinskog stanovništva. Pape naglašava da je ovaj mit ne samo netačan, već i štetan, jer doprinosi dehumanizaciji Palestinaca i negiranju njihove istorije i prava.

Osim toga, Pape se bavi i mitovima o bezbednosti, tvrdeći da su mnoge vojne akcije Izraela prikazane kao neophodne za očuvanje mira i sigurnosti, dok zapravo često rezultiraju dodatnom patnjom i nasiljem. Ova perspektiva može pomoći čitaocima da razumeju složenost konflikta i izazove s kojima se suočavaju ljudi na obe strane.

Papeova knjiga je izazvana i kontroverzama, posebno u Izraelu, gde se često kritikuje pristup koji dovodi u pitanje dominantne narative o nacionalnom identitetu i istorijskim pravima. Njegovo istraživanje i stavovi su često doživljeni kao prekretnica u akademskim krugovima, gde se sve više naglašava potreba za otvorenim dijalogom o pitanjima pravde i prava ljudi.

Kao autor i istoričar, Pape se zalaže za pomirenje i razumevanje između različitih naroda, što je posebno važno u kontekstu izraelsko-palestinskog sukoba. Njegova knjiga predstavlja poziv na preispitivanje starih mitova i kreiranje novog narativa koji bi mogao doprineti izgradnji mira i pravde u regionu.

U svetlu ovih tema, predstavljanje „Deset mitova o Izraelu“ 13. februara u Palati umetnosti „Madlena“ predstavlja važan trenutak za sve koji žele da razumeju složenost i izazove izraelsko-palestinskog pitanja. Papeova dela pružaju priliku za dublje razumevanje istorije i trenutnih dešavanja, pozivajući na otvorenost i kritičko razmišljanje o mitovima koji oblikuju naš svet.

Tamara Nikolić avatar