Visina penzije i način njezinog određivanja često su predmet velikog interesa i rasprava, posebno među osobama koje se približavaju mirovini. Prema objašnjenju koje se može pronaći na stranici penzijskog fonda, visina penzije određuje se na temelju ostvarenog radnog staža i primanja, odnosno osnovica osiguranja za koje su plaćeni doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Prilikom obračuna visine penzije uzima se u obzir ukupna zarada od 1. siječnja 1970. godine u odnosu na prosječnu godišnju zaradu u Srbiji za svaku kalendarsku godinu, kako bi se izračunao godišnji osobni koeficijent. Taj koeficijent ne može biti veći od pet. Zbroj godišnjih osobnih koeficijenata dijeli se s razdobljem za koje su obračunati i dobiva se konačni osobni koeficijent koji ne može premašiti 3,8. Taj koeficijent pomnoži se s ukupnim ostvarenim radnim stažem te dodaje opći bod koji se usklađuje na isti način kao i sam iznos penzije. Radni staž za obračun visine penzije ne može biti duži od 45 godina.
Za prevremenu starosnu mirovinu primjenjuju se ista pravila kao i za redovnu starosnu mirovinu, uz trajno umanjenje od 0,34 posto za svaki raniji mjesec odlaska u mirovinu, pri čemu umanjenje ne može biti veće od 20,4 posto.
Invalidska mirovina određuje se na sličan način kao i starosna mirovina, uz dodatak radnog staža koji ovisi o dobi osiguranika i pola. Ako je invalidnost rezultat profesionalne ozljede ili bolesti, mirovina će se izračunati prema radnom stažu od 40 godina.
Porodična mirovina određuje se na temelju starosne ili invalidske mirovine preminulog osiguranika ili korisnika, ovisno o broju članova obitelji. Na primjer, za jednog člana obitelji iznos će iznositi 70 posto, za dva člana 80 posto, za tri člana 90 posto, dok će za četiri i više članova obitelji porodična mirovina iznositi 100 posto mirovine preminulog člana.
U slučaju da iznos mirovine bude manji od najnižeg iznosa koji je propisan zakonom, plaćat će se taj najniži iznos, ovisno o kategoriji osiguranika i pretežno ostvarenom radnom stažu. Osiguraniku koji primaju i inozemnu mirovinu bit će dodijeljena razlika do najnižeg iznosa penzije, ukoliko je ukupan iznos veći od najnižeg iznosa mirovine.
Prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju koji je stupio na snagu 1. siječnja 2019. godine, novim korisnicima mirovina isplata će se obavljati isključivo putem banke, na tekući račun ovlaštenika, skrbnika, hranitelja, roditelja za dijete, kao i na račun ustanove ili doma u kojem korisnik mirovine boravi.
Određivanje visine penzije može biti složen proces koji se odvija prema jasno utvrđenim pravilima i kriterijima. Važno je da osiguranici budu informirani o svojim pravima i obvezama te da pravovremeno podnesu zahtjev za mirovinu kako bi imali sigurnu financijsku potporu u zasluženoj životnoj fazi.