Protest grupe srednjoškolaca u Novom Sadu

Milan Petrović avatar

U Novom Sadu se trenutno održava protest grupe srednjoškolaca koji se protive onlajn nastavi. Blokirana je raskrsnica kod Futoške pijace, koja je jedna od najfrekventnijih u gradu, kao i gotovo cela glavna saobraćajnica, Bulevar oslobođenja. Organizatori protesta su najavili da će trajati do 00:08 minuta, a okupljeni su već uveliko pokazali svoj stav protiv trenutnog nastavnog modela.

Na protestu su se čule različite poruke. Predstavnici srednjoškolaca su istakli da onlajn nastava nije rešenje za obrazovanje i da se ne može smatrati adekvatnom zamenom za tradicionalnu učionicu. U međuvremenu, profesori koji su se obratili okupljenima priznali su da se nalaze u situaciji u kojoj više ne znaju šta da uče svoje učenike, već da bi možda trebalo da uče od njih. Ova izjava dodatno oslikava trenutnu krizu u obrazovnom sistemu, gde se čini da su i učenici i nastavnici u potrazi za rešenjima.

Protest nije samo običan skup; na njemu učestvuju i muzički bendovi koji nastupaju, dok okupljeni srednjoškolci igraju odbojku i karte, stvarajući time opuštenu atmosferu. Duž Bulevara oslobođenja postavljeni su štandovi sa hranom i pićem, što dodatno pokazuje da su organizatori želeli da skrenu pažnju na važnost zajedničkog okupljanja i borbe za boljitak obrazovanja.

Na protestu su se okupili srednjoškolci iz različitih gradova, koji su peške i na biciklima stigli u Novi Sad kako bi podržali ovu inicijativu. Obezbeđenje skupa vrše pripadnici policije, što ukazuje na ozbiljnost situacije i potencijalne rizike koji dolaze sa ovakvim okupljanjima.

Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Srbije, izjavila je da 93,3% srednjih škola u Srbiji funkcioniše normalno. Ona je dodala da je samo osam srednjih škola u potpunoj obustavi, što predstavlja 0,4% od ukupnog broja srednjih škola. Takođe je istakla da je 111 srednjih škola u nekoj vrsti obustave, kao što su skraćeni časovi ili nedostatak nastavnika, što čini 6,3% od ukupnog broja.

Ove statistike ukazuju na to da, iako se čini da su problemi prisutni, većina škola ipak nastavlja sa radom. Međutim, protest srednjoškolaca sugeriše da postoji duboka frustracija među studentima koji traže bolji obrazovni sistem, prilagođen njihovim potrebama i realnostima. S obzirom na to da su mladi ljudi u pitanju, njihova rešenja i stavovi bi mogli imati dugoročne posledice na obrazovni sistem u Srbiji.

Srednjoškolci su se okupili da istaknu svoje nezadovoljstvo, ali i da skrenu pažnju javnosti na važnost direktnog učenja, socijalne interakcije i fizičke prisutnosti u učionici. Njihova borba je simbol generacije koja ne želi da se odrekne svojih prava na kvalitetno obrazovanje, koje uključuje ne samo akademske, već i socijalne aspekte.

U ovom trenutku, važno je slušati glas mladih, jer oni predstavljaju budućnost društva. Njihove potrebe i želje trebalo bi da budu prioritet za sve koji donose odluke u obrazovnom sektoru. S obzirom na promene koje se dešavaju širom sveta, prilagođavanje obrazovnog sistema novim tehnologijama i metodama rada postaje imperativ.

Protest u Novom Sadu je takođe prilika da se otvori dijalog između učenika, nastavnika i donosioca odluka. U vreme kada se obrazovanje suočava sa mnogim izazovima, važno je da se svi akteri uključe u proces reforme kako bi se stvorila bolja budućnost za sve.

Milan Petrović avatar