Turistički vaučeri za odmor u Srbiji postali su veoma popularni među građanima, a ove godine je primećen veliki porast interesa za ovu vrstu subvencije. Dosad se prijavilo ukupno 3.653 ugostitelja koji su spremni da prime korisnike vaučera. Na listi najviše prijavljenih ugostitelja nalaze se srpske banje, poput Sokobanje, Koviljače, Niške, Sijarinske, Pribojske i Gornje Trepče. Takođe, veliki broj prijava dolazi i od vlasnika smeštaja na planinama, posebno na Zlatiboru i Kopaoniku. Ovo pokazuje da će građani imati širok izbor lokacija za korišćenje vaučera.
Ministarstvo turizma je odlučilo da ovogodišnje vaučere duplira, pa je njihova vrednost povećana sa 5.000 na 10.000 dinara. Takođe, povećan je i limit zarade za zaposlene koji mogu da koriste ovu subvenciju, sa 70.000 na 80.000 dinara. Ova odluka je sigurno obradovala mnoge građane koji se raduju letnjim odmorima i žele da iskoriste benefite koje im pružaju vaučeri.
Pravo na vaučere imaju penzioneri, nezaposleni, korisnici prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica, vojni invalidi, nosioci poljoprivrednog gazdinstva, studenti, lica starija od 65 godina koja ne ostvaruju pravo na penziju, kao i zaposleni sa primanjima do 80.000 dinara mesečno. Ovo široko obuhvatanje kategorija omogućava većem broju građana da iskoriste vaučere i provedu kvalitetno vreme na odmoru.
Prošle godine je tokom devet godina od početka programa više od milion ovih turističkih kupona podeljeno građanima. Ova vrsta subvencije je imala značajan pozitivan uticaj na domaću turističku privredu, pogotovo tokom pandemije virusa korona. Mnogi ugostitelji su istakli da su vaučeri spasili njihove poslove tokom teških vremena. U 2021. godini, prema najnovijim podacima, broj dolazaka domaćih turista premašio je 2,1 milion, što jasno pokazuje koliki je efekat vaučera.
U prvom krugu će biti podeljeno 100.000 ovih kupona za odmor, a očekuje se veliko interesovanje kako građana tako i ugostitelja. Državni sekretar Uroš Kandić iz Ministarstva turizma izrazio je uverenje da će svi vaučeri biti raspoređeni veoma brzo, čak već od 15. januara kada će biti omogućeno građanima da se prijave.
Očekuje se da će interesovanje za ovogodišnje vaučere biti veće nego ikada, s obzirom na povećanu vrednost vaučera i mogućnost izbora među velikim brojem ugostiteljskih objekata. Ministarstvo turizma se takođe nada da će tokom godine biti još vaučera kako bi što veći broj građana imao priliku da iskoristi ove benefite.
Ukupno gledano, turistički vaučeri su postali bitan deo domaće turističke ponude i značajan faktor za oživljavanje turističke privrede u Srbiji. Njihov uticaj se ogleda ne samo u pomoći ugostiteljima, već i u podsticanju domaćeg turizma, što pridonosi razvoju lokalnih zajednica i unapređenju turističke infrastrukture. S obzirom na pozitivne efekte koje su vaučeri imali u prethodnim godinama, moguće je očekivati još veći broj vaučera i još veće interesovanje građana u budućnosti. Zato je važno da se i ove godine iskoriste svi raspoloživi resursi kako bi se što većem broju građana omogućilo da uživa u lepotama domaćih turističkih destinacija.